Gospodarka: Polska, czyli lider, który potrzebuje innowacji

Polska ma za sobą najlepsze 25 lat w swojej historii. W tym okresie została mistrzem Europy we wzroście gospodarczym, wyprzedzając wszystkie inne kraje posocjalistycznej transformacji oraz całą Europę Zachodnią – piszą Marcin Piątkowski, starszy ekonomista w Banku Światowym w Warszawie i Natasha Kapil, starszy specjalista ds. rozwoju sektora prywatnego w Banku Światowym w Waszyngtonie.

Publikacja: 14.05.2015 06:00

W ciągu ostatnich 20 lat Polska była również najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie wśród krajów na podobnym poziomie rozwoju.

W tym roku poziom dochodu z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej przekroczy 26 000 dol. i wyniesie ponad 65 proc. dochodów w strefie euro; będzie to zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i relatywnym najwyższy poziom dochodów od 1500 r. Na dobre rozpocznie się polski nowy, złoty wiek.

Sukces w przeszłości nie gwarantuje jednak sukcesu w przyszłości. Polska nie może sobie pozwolić, by spocząć na laurach.

Biorąc pod uwagę znaczną lukę w wydajności pracy – PKB na godzinę pracy w Polsce to mniej niż połowa tego, co w Niemczech – w bliskiej przyszłości absorpcja technologii, innowacji nowych tylko dla danej firmy i kraju, nadal będzie motorem napędowym dla wzrostu wydajności sektora prywatnego.

Nie umożliwi to jednak utrzymania – nie mówiąc już o przyspieszeniu – wzrostu gospodarczego w długim okresie, kiedy Polska zacznie się zbliżać do poziomu wydajności pracy na Zachodzie i będzie coraz mniej miejsca dla prostej imitacji technologii.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów