Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Studenckie Koło Naukowe 4Future z Uniwersytetu Łódzkiego. Z dyplomem – Artur Gądek.
W VII edycji konkursu na analityka makroekonomicznego roku, organizowanego przez „Parkiet", „Rzeczpospolitą" i NBP, SKN 4Future zdobyło wyróżnienie dla najlepszego zespołu studentów. W jaki sposób przygotowujecie prognozy do tego konkursu?
W proces przygotowywania prognoz zaangażowane jest prawie całe koło naukowe, liczące obecnie niemal 20 członków (w większości z Uniwersytetu Łódzkiego, ale też z SGH i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – red.). Początkowo (koło zaczęło nadsyłać prognozy w 2012 r., gdy trwała VI edycja konkursu, ale dopiero w VII edycji uczestniczyło od początku – red.) byliśmy podzieleni na zespoły, z których każdy zajmował się jedną ze zmiennych uwzględnionych w konkursie. Obecnie każdy z nas przygotowuje indywidualne prognozy. Dla pewności, że każda zmienna zostanie omówiona, odpowiednio wcześniej ustalamy podział pracy. Następnie spotykamy się i dyskutujemy o wynikach naszych prac. Wybieramy najbardziej przekonywające z nich i dodatkowo korygujemy je na podstawie naszej wiedzy i intuicji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.