Według najnowszych danych firmy Markit wzrost w polskim sektorze przemysłowym, po niewielkim osłabieniu w maju, ponownie się umocnił. Wskaźnik PMI wzrósł drugi miesiąc z rzędu do 54,5 pkt z 54,3 pkt w czerwcu.
Wzrost liczby nowych zamówień był największy od pięciu miesięcy, co generuje dalszy wyraźny wzrost zarówno wielkości produkcji, jak i poziomu zatrudnienia. Liczba zamówień eksportowych wzrosła najbardziej od prawie półtora roku, a firmy podniosły ceny swoich wyrobów po raz pierwszy od czerwca 2012 r.
Solidny wzrost w strefie euro
Sektor przemysłowy w strefie euro zaczął trzeci kwartał w takiej kondycji, jaką wykazuje od marca, kiedy PMI osiągnął tam poziom najwyższy od dziesięciu miesięcy. Wzrost aktywności w Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Austrii i w Niemczech bez trudu zrekompensował drastyczne załamanie greckiego przemysłu, dla którego PMI wyniósł 30,2 pkt. Tak nisko wskaźnik ten nie spadł jeszcze nigdzie i nigdy. Granicą oddzielającą rozwój badanego sektora od jego kurczenia się jest 50 pkt.
PMI dla przemysłu w strefie euro wyniósł ostatecznie w lipcu 52,4 pkt, zaledwie o 0,1 pkt mniej niż w czerwcu, kiedy odnotowano 14-miesięczne maksimum. W strefie wzrostu przemysł tego regionu utrzymuje się nieprzerwanie od lipca 2013 r.
O rozwoju przemysłu w strefie euro przesądziły dalsze zwyżki nowych zamówień zarówno od krajowych, jak i od zagranicznych klientów, aczkolwiek tempo wzrostu wszystkich zamówień i eksportowych było najmniejsze odpowiednio od kwietnia i stycznia. Od 11 miesięcy rośnie zatrudnienie w przemyśle tego regionu.