Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od tegorocznego szczytu z początku sierpnia spadł o 60 proc., a od przedkryzysowego szczytu z 2009 r. zniżkował aż o 95 proc. Tymczasem indeks surowcowy Thomson Reuters/Core Commodity CRB jest najniżej od blisko 13 lat.
Załamanie indeksu Baltic Dry w ostatnich miesiącach odzwierciedla ostry spadek popytu na surowce, będący m.in. skutkiem kryzysu w Chinach. Koniunktura w branży morskich przewozów towarowych jest przez to fatalna. – Popyt zwalnia, a podaż statków się zwiększa, co doprowadzi do tego, że indeks Baltic Dry kieruje się w stronę poziomu 400 pkt. To absolutnie nieznana sytuacja dla rynku – twierdzi Khalid Hashim, dyrektor zarządzający morskiej firmy przewozowej Precious Shipping.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.