Spadek importu poprawił saldo handlowe

Wartość polskiego eksportu była w październiku o 3,0 proc. większa, niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku, tymczasem wartość importu nieoczekiwanie spadła o 2,8 proc. rok do roku.

Publikacja: 14.12.2015 15:17

Spadek importu poprawił saldo handlowe

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Zawisza GZ Grzegorz Zawisza

W efekcie saldo obrotów towarowych Polski wyniosło 483 mln euro, w porównaniu do 87 mln euro we wrześniu – podał w poniedziałek NBP.

W ślad za poprawą bilansu handlowego, poprawił się bilans rachunku obrotów bieżących. Deficyt Polski na tym rachunku wynosił w październiku 113 mln euro. Okazał się wyraźnie niższy od mediany prognoz ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet" (660 mln euro).

We wrześniu wartość eksportu wzrosła o 4,1 proc., zaś importu o 5,8 proc.

Ekonomiści wskazują, że wyhamowanie tempa wzrostu eksportu można tłumaczyć mniejszą niż rok wcześniej liczbą dni roboczych w październiku. Ten sam czynnik stłumił wartość importu. Nie wyjaśnia jednak spadku jego wartości.

- Z pewnością jednym z kluczowych czynników obniżających nominalną wartość importu pozostają cały czas spadające ceny ropy, ale nie sądzimy, by uzasadniał on utrzymywanie się dynamiki importu na ujemnym poziomie. Naszym zdaniem kolejne miesiące powinny przynieść powrót dynamiki importu do dodatnich poziomów – ocenił Piotr Piękoś, ekonomista z banku Pekao.

- Czynnikiem, który będzie oddziaływał w kierunku dalszego przyspieszenia eksportu, a dodatkowo hamowania importu, jest silne osłabienie złotego w ostatnim czasie, które zwiększa konkurencyjność polskich eksporterów, a zarazem zmniejsza siłę nabywczą importerów – zauważył Rafał Sadoch, główny ekonomista GO Markets.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe