Bruksela: Deficyt budżetowy Polski przekroczy limit

W tym roku polskiemu rządowi uda się utrzymać deficyt budżetowy poniżej dopuszczalnego w UE limitu 3 proc. PKB, ale w 2017 r. sięgnie on aż 3,4 proc. PKB – przewiduje Komisja Europejska.

Publikacja: 04.02.2016 12:00

Bruksela: Deficyt budżetowy Polski przekroczy limit

Foto: Bloomberg

W opublikowanym w czwartek raporcie KE ocenia, że w ub.r. deficyt sektora finansów publicznych wyniósł 3 proc. PKB, a w tym roku spadnie do 2,8 proc. PKB. Jesienią ub.r., gdy ukazały się poprzednie prognozy KE, tegoroczny deficyt oceniała ona tak samo. Zakładała jednak, że także w 2017 r. Polsce uda się utrzymać „dziurę budżetową" poniżej unijnego limitu.

Bruksela tłumaczy, że pogłębienie deficytu w 2017 r. względem br. będzie głównie efektem obniżki stawki VAT oraz wzrostu kosztów programu 500+, który po raz pierwszy będzie obowiązywał przez cały rok. Jednocześnie, inaczej niż w br., rząd nie może liczyć na jednorazowe wpływy do budżetu (wpływy z aukcji częstotliwości LTE oraz zysk NBP). – Jeśli rząd nie podejmie dodatkowych działań zwiększających wpływy do budżetu, podwyższenie kwoty wolnej od podatku PIT lub obniżenie wieku emerytalnego jeszcze pogorszyłoby perspektywy budżetu – napisali ekonomiści KE.

Ministerstwo Finansów szybko odniosło się do nowych prognoz Brukseli. - Nie uwzględniają one podejmowanych przez rząd działań ukierunkowanych na wzmocnienie strony dochodowej poprzez znaczącą odbudowę strumienia dochodów podatkowych i uszczelnienie systemu podatkowego – napisało MF w komunikacie. Resort zapewnia, że rząd zarówno w tym, jak i w przyszłych latach zamierza prowadzić politykę budżetową tak, aby respektować unijny limit deficytu budżetowego.

MF zwróciło też uwagę, że KE pozytywnie ocenia fundamenty polskiej gospodarki. Bruksela przewiduje, że w tym i w przyszłym roku PKB Polski powiększy się o 3,5 proc., w porównaniu do 3,6 proc. w ub.r. (to wstępny szacunek GUS). Wzrost napędzać mają głównie wydatki konsumpcyjne, które zwiększać się mają w tempie 4 proc. rocznie, w porównaniu do 3,1 proc. w ub.r. Jednocześnie wyhamuje wzrost wydatków inwestycyjnych.

Prognozy KE są zbieżne z medianą prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga. Ale Bank Światowy jest bardziej optymistyczny. Zakłada, że tempo wzrostu polskiej gospodarki przyspieszy w tym roku do 3,7 proc., a w 2017 r. do 3,9 proc.

Komisja Europejska spodziewa się spadku stopy bezrobocia w Polsce do 6,5 proc. w 2017 r., w porównaniu do 7,5 proc. pod koniec ub.r.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?