W gospodarce już wiosna

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna rosły w lutym szybciej, niż w styczniu, przebijając wyraźnie szacunki ekonomistów. Rozczarowała za to aktywność w budownictwie.

Aktualizacja: 17.03.2016 14:46 Publikacja: 17.03.2016 14:25

W gospodarce już wiosna

Foto: Bloomberg

Jak podał w czwartek GUS, produkcja przemysłowa zwiększyła się w lutym o 6,7 proc. rok do roku, po wzroście o zaledwie 1,4 proc. w styczniu. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się odczytu na poziomie 5,5 proc. rok do roku.

Sprzedaż detaliczna w minionym miesiącu wzrosła o 6,2 proc. rok do roku w ujęciu realnym (tzn. po korekcie o wpływ zmiany cen) i o 3,9 proc. w ujęciu nominalnym, w porównaniu do 3,1 i 0,9 proc. w styczniu. Ekonomiści liczyli się z przyspieszeniem wzrostu sprzedaży do 5,6 proc. w cenach stałych i 3,6 proc. w ujęciu nominalnym.

Ogromnym rozczarowaniem okazały się dane o produkcji budowlano montażowej, która spadła w lutym o 10,5 proc. rok do roku, po zniżce o 8,6 proc. w styczniu. To był najsłabszy odczyt od sierpnia 2013 r. Ekonomiści spodziewali się spadku aktywności w budownictwie o 4,9 proc.

Nieco bardziej, niż zakładali przeciętnie ekonomiści, spadł też indeks cen producentów (PPI). Zniżkował w lutym o 1,4 proc., w porównaniu do 1,2 proc. w styczniu i mediany prognoz na tym samym poziomie.

- Luty był miesiącem dłuższym jeśli chodzi o liczbę dni roboczych i handlowych zarówno od stycznia tego roku jak i od lutego ubiegłego roku, co pozytywnie przełożyło się na tempo wzrostu i produkcji i sprzedaży detalicznej – zauważyła Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

- Dobre wyniki przemysłu i handlu to także efekt odreagowania po słabych danych ze stycznia. A zbliżające się święta wielkanocne, w tym roku dość wczesne, spowodowały że przemysł już w lutym zaczął się przygotowywać do okresu świątecznego – dodała.

W środę GUS opublikował zaskakująco dobre dane dotyczące koniunktury na rynku pracy.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe