To dopiero wstępny szacunek GUS, który może się jeszcze zmienić. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się powtórki lutowego odczytu.
Deflacja w Polsce utrzymuje się już od lipca 2014 r. Po danych z ostatnich miesięcy coraz więcej ekonomistów wskazuje, że zjawisko to może potrwać nawet do końca roku. – W II kw. należy się liczyć z utrzymaniem deflacji w okolicach -1 proc. rok do roku z uwagi na wyższą bazę odniesienia w obszarze cen paliw – ocenili ekonomiści banku BOŚ. Dodatkowo z początkiem kwietnia zmaleją ceny gazu dla odbiorców detalicznych. A jak wskazuje Monika Kurtek, główna ekonomista Banku Pocztowego, nie można wykluczyć, że w II połowie roku zostaną one obniżone ponownie.
Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści nie spodziewają się, aby przedłużająca się deflacja stała się dla RPP argumentem na rzecz obniżki stóp procentowych. Członkowie tego gremium podkreślają bowiem konsekwentnie, że dopóki gospodarka dynamicznie się rozwija, deflacja nie jest problemem.