- Moim głównym celem jest stworzenie jednolitej, nowoczesnej i przyjaznej platformy usług wspierających rozwój, która będzie dobrze służyła klientom indywidualnym, polskim przedsiębiorcom oraz samorządom – powiedział Paweł Borys, prezes PFR, cytowany w komunikacie. Głównym zadaniem nowego prezesa jest opracowanie strategii oraz budowa grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. - Jestem przekonany, że wybrany dziś prezes Polskiego Funduszu Rozwoju jako doświadczony menadżer i kompetentny ekonomista, zagwarantuje sprawne wdrożenie nowej zintegrowanej struktury instytucji, wspierających polską gospodarkę, zgodnie z rządowym Planem Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział z kolei wicepremier Mateusz Morawiecki. Polski Fundusz Rozwoju został utworzony na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe. To wstęp do integracji przez Fundusz instytucji kluczowych dla rozwoju kraju w ramach grupy kapitałowej. Chodzi o takie instytucje jak KUKE, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych czy Agencji Rozwoju Przemysłu.
Sylwetka prezesa PFR
Paweł Borys od czerwca 2010 roku był dyrektorem zarządzającym w PKO Banku Polskim odpowiedzialnym za obszar analiz ekonomicznych, strategię i rozwój grupy kapitałowej oraz relacje inwestorskie i inwestycje kapitałowe. „Mózg operacyjny" wielu kluczowych projektów prowadzonych przez PKO BP.
Koordynował wdrożenie strategii banku na lata 2010 – 2016. Brał udział w takich przedsięwzięciach jak powołanie polskiego standardu płatności BLIK, utworzenie aliansu strategicznego w płatnościach PKO z EVO Payments, akwizycji i integracji Nordea Banku. Wprowadzał nowy model bancassurance w PKO w oparciu o własne zakłady ubezpieczeń i reaorganizował obszar zarządzania aktywami i TFI. Odpowiadał w banku także za relacje inwestorskie. Ma dobre kontakty z inwestorami w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych i także z międzynardoowymi instytucjami finansowymi jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy.
W ostatnich latach brał udział w kilku restrukturyzacjach m.in. nadzorował restrukturyzację należącego do PKO BP Kredobanku na Ukrainie (któremu w 2015 udało się wyjść na prostą uzyskując zysk netto). Koordynował też opracowanie strategii ratowania trzech największych projektów energetycznych w Polsce – budowy elektrownii w Opolu, Jaworznie i Kozieniacach. Przed przejściem do PKO BP zrestrukturyzował też grupę logistyczną PEKAES. Pracę zawodową na rynku finansowym rozpoczął jako główny ekonomista w Grupie Erste Bank w Polsce, później był zarządzającym funduszami oraz szefem inwestycji TFI w Grupie Deutsche Bank w Polsce. Później budował też polską firmę specjalizującą się w inwestycjach na rynku private equtiy i venture capital, był prezesem spółki AKJ Investment TFI. Jednocześnie prezentuje czasem poglądy odbiegające od punktu widzenia typowego bankowca, bo potrafi krytycznie spojrzeć na niektóre działania branży. Niedawno na łamach „Rzeczpospolitej" opublikował obszerny felieton na temat wyzwań dl bankowości w perspektywie 2020 roku „Odpowiedzialna bankowość 4.0. Czy polskie banki i ich Klientów czeka w najbliższych latach prawdziwa rewolucja?" zwracając uwag na błędy jakie popełniły banki jak polisolokaty, kredyty i opcje walutowe. Wśród kilkunastu postulatów znalazły się takie jak uproszczenie oferty zarówno od strony produktowej jak i dokumentacji prawnej czy eliminacja konfliktów interesów pomiędzy bankiem jako dystrybutorem a dostawcą produktu.