Rozwój bez dogmatów

Silna polska gospodarka, oparta na zrównoważonym rozwoju, może być szansą dla Europy – deklaruje premier Beata Szydło.

Publikacja: 19.05.2016 06:00

Premier Beata Szydło: rząd chce budować markę Polski, silną gospodarkę, która będzie się liczyła w E

Premier Beata Szydło: rząd chce budować markę Polski, silną gospodarkę, która będzie się liczyła w Europie i na świecie.

Foto: Archiwum

Pani premier była gościem specjalnym VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Podczas sesji otwarcia podkreślała, że „dla polskiego rządu gospodarka – co zapewne będzie odbierane jako truizm – jest priorytetem".

Jako przykłady takiego nastawiania premier wymieniała przede wszystkim plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przygotowany pod egidą wicepremiera Mateusza Morawieckiego. – To program, który daje ogromną szansę Polsce, ale także – nie boję się tego powiedzieć – Europie – przekonywała Beata Szydło. Dalej wyliczała program mieszkaniowy (który ma zostać wkrótce ogłoszony), program Rodzina 500+, plan odbudowy polskiego przemysłu (także górnictwa, które ma stać się nowoczesne), wsparcie polskich firm w ekspansji na rynkach zagranicznych, a także przyciąganie inwestorów zagranicznych „dających Polakom pracę i płacących podatki".

Zaznaczyła, że dla wykorzystania szans, jakie stoją przed Polską, konieczny jest szybszy rozwój, i to rozwój, z którego „korzystają wszyscy, a nie tylko wąskie grupy". Jednocześnie zaznaczyła, że jej rząd jest otwarty na współpracę z biznesem, „wspólną realizację celów na zdrowych zasadach".

Premier oświadczyła, że rząd chce budować „markę Polski", silną gospodarkę, która będzie liczyła się w Europie i na świecie. Przyznała, że to ambitny plan, ale – jak zapewniła – rządowi nie brakuje cech potrzebnych w gospodarce – odwagi, optymizmu i odpowiedzialności.

Czy powodzenie gospodarki może ratować wspólną Europę, która stoi przed tak ogromnymi wyzwaniami jak kryzys uchodźczy, terroryzm, zmienność cen surowców, niestabilność Grecji, możliwy Brexit itp.? – pytał Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Kongresu.

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki zauważył, że ostatnie lata pokazują, że wszystkie dogmaty, które dotychczas uznawaliśmy za nieomylne, zostały w dużym stopniu zakwestionowane.

Jednym z tych dogmatów jest to, że kapitał bez narodowości jest zawsze dobry. Drugą upadłą ideą jest twierdzenie, że „państwo to przeżytek". – Thomas Jefferson mówił: jak najmniej państwa, Alexander Hamilton mówił: silne państwo. Dziś możni tego świata mówią jak Jefferson, ale robią jak Hamilton. Musimy dobrze rozpoznawać wyzwania czasu dzisiejszego – podkreślił Morawiecki. Jego zdaniem kwestionować też można dogmat głębokiej liberalizacji, czyli prywatyzacji wszystkiego.

Według Morawieckiego zmienił się także paradygmat polityki monetarnej. Bo to właśnie banki centralne znalazły odpowiedź na kryzys, luzując politykę monetarną i wdrażając nowe instrumenty, utrzymując wzrost gospodarczy w okolicach zera. – Nie wiemy jednak, dokąd nas to zaprowadzi – zaznaczył wicepremier.

– Nasz rząd stawia na mocną politykę gospodarczą, stabilny, zrównoważony budżet, stabilną politykę fiskalną i finansową, ale w zrównoważonym, solidarnym społeczeństwie – podkreślał.

Morawiecki podkreślał też kluczową rolę jakości wzrostu gospodarczego.– Grecja między 2000 a 2008 r. rozwijała się najszybciej w strefie euro. Ale to nie był zdrowy wzrost – był za bardzo oparty na długu, na zadłużeniu państwa, skorumpowany – wyliczał premier. – Tak jak mówiła pani premier, PKB sobie do garnka nie włożymy. Dlatego trzeba patrzeć na parametry wzrostu, by był zdrowy w środku, żeby nie zawierał w sobie przyszłych ziaren zniszczenia – podkreślał premier.

VIII Europejski Kongres Gospodarczy 18–20 maja 2016 r., www.eecpoland.eu

Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy