Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Premier Beata Szydło: rząd chce budować markę Polski, silną gospodarkę, która będzie się liczyła w Europie i na świecie.
Pani premier była gościem specjalnym VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Podczas sesji otwarcia podkreślała, że „dla polskiego rządu gospodarka – co zapewne będzie odbierane jako truizm – jest priorytetem".
Jako przykłady takiego nastawiania premier wymieniała przede wszystkim plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przygotowany pod egidą wicepremiera Mateusza Morawieckiego. – To program, który daje ogromną szansę Polsce, ale także – nie boję się tego powiedzieć – Europie – przekonywała Beata Szydło. Dalej wyliczała program mieszkaniowy (który ma zostać wkrótce ogłoszony), program Rodzina 500+, plan odbudowy polskiego przemysłu (także górnictwa, które ma stać się nowoczesne), wsparcie polskich firm w ekspansji na rynkach zagranicznych, a także przyciąganie inwestorów zagranicznych „dających Polakom pracę i płacących podatki".
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.