Dyskusja o podatkach poczeka

Zbyt szybkie zacieśnianie fiskalne może zaszkodzić gospodarce – stwierdził podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister finansów Paweł Szałamacha.

Publikacja: 20.05.2016 06:00

Minister Paweł Szałamacha zgadza się z zaleceniem poprawy ściągalności podatków.

Minister Paweł Szałamacha zgadza się z zaleceniem poprawy ściągalności podatków.

Foto: Archiwum

– Rekomendacje gospodarcze Komisji Europejskiej traktujemy otwarcie jako propozycje do prowadzenia polityki – powiedział w czwartek Paweł Szałamacha, minister finansów, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ale minister podkreślał, że podstawowym celem w polityce fiskalnej jest nieprzekroczenie przez deficyt finansów publicznych limitu 3 proc. PKB, a rekomendowane przez Komisję tempo zacieśnienia fiskalnego w wysokości 0,5 proc. „nie jest czymś, ku czemu zmierzamy".

– Takie działanie może wywołać negatywne zjawiska w sferze gospodarczej. Dopchnęlibyśmy pewne dane w Excelu i co z tego? W następnym roku pojawiłoby się spowolnienie koniunktury, trudności z finansowaniem pewnych zamierzeń i współfinansowaniem projektów unijnych. Zaciskając fiskalnie w jednym miejscu, spowodowalibyśmy negatywne zjawiska w innym lub osłabiłaby się aktywność w całej gospodarce – wyjaśniał Szałamacha.

W środę Komisja Europejska przedstawiła rekomendacje gospodarcze dla krajów UE. Dla Polski pojawiło się także zalecenie dostosowania fiskalnego na poziomie 0,5 proc. PKB zarówno w tym, jak i przyszłym roku. Tymczasem w aktualizacji programu konwergencji, przedstawionym przez rząd pod koniec kwietnia, resort finansów planuje utrzymanie deficytu sektora finansów publicznych na poziomie z 2015 r. (2,6 proc. PKB), a w 2017 r. jego wzrost (do 2,9 proc. PKB). Także deficyt strukturalny ma się zachowywać w podobny sposób.

Walka z szarą strefą

Za to minister Szałamacha nie kwestionuje innego zalecenia Komisji Europejskiej – poprawy ściągalności podatków. Jak przekonywał, przygotowana jest już cała paleta działań, które mają doprowadzić do ograniczenia luki VAT prawie o połowę – z obecnych 26 proc. do przeciętnego poziomu unijnego około 15 proc. – Szara strefa nie jest przypadłością, której nie da się zmienić. Portugalczycy, Czesi, Słowacy czy wreszcie Holendrzy podjęli wysiłek i okazało się, że można – mówił minister.

– Nawet 2,5 mld zł rocznie VAT i akcyzy wpłynie dodatkowo do budżetu dzięki pakietowi paliwowemu, który we wtorek ma przyjąć rząd – wyliczał Szałamacha. Branża paliwowa jest jedną z najbardziej dotkniętych szarą strefą – przemytem i oszustwami podatkowymi.

Latem w Sejmie ma się pojawić projekt ustawy hazardowej ograniczającej nielegalną działalność w tym zakresie, a na Komitet Stały Rady Ministrów trafił już projekt utworzenia (z początkiem 2017 r). Krajowej Administracji Skarbowej. Obecnie te kompetencje są rozproszone między urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej i służbę celną.

– Powoduje to rozproszenie baz danych i problemy z wymianą informacji – mówił Szałamacha. Działania fiskusa mają też być wspierane przez skuteczne narzędzia informatyczne, pozwalające w czasie realnym wyłapywać patologie i podejmować punktowe kontrole.

Co z podatkiem od handlu

Za to wciąż nie ma gotowego projektu podatku od sprzedaży detalicznej, choć ma on przynosić około 2 mld zł dodatkowych dochodów rocznie. Po weekendzie resort finansów ma przedstawić odpowiedni projekt, jednak wciąż nie jest przesądzone, czy ma być jedna stawka tej daniny, czy też kilka na zasadzie progresji.

Minister podkreślał też, że dopiero po zmniejszeniu luki podatkowej możliwa będzie dyskusja o wysokości podatków, w tym VAT. – Wówczas powstaną warunki, abyśmy mogli racjonalnie dyskutować nad poziomem podatków – czy one są za wysokie czy za niskie – podkreślał.

VIII Europejski Kongres Gospodarczy 18–20 maja 2016 r., www.eecpoland.eu

Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy