Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynkowe implikacje tej decyzji tak czy inaczej będą znikome. Takie wnioski płyną z naszej ankiety wśród ekonomistów oraz ich publikowanych w ostatnich dniach analiz.
Spośród ekonomistów z 15 instytucji finansowych, które wzięły udział w naszej ankiecie na przełomie miesiąca lub sformułowały swoje oczekiwania pod adresem Fitcha w niedawnych raportach, żaden nie zakłada, że agencja ta obniży rating Polski z dotychczasowego poziomu (A-, co jest siódmym stopniem na 24-stopniowej skali). Jednocześnie 12 podmiotów oczekuje, że Fitch zmieni perspektywę tej oceny ze stabilnej na negatywną, co byłoby ostrzeżeniem, że prawdopodobieństwo obniżki ratingu w kolejnych latach wzrosło (w maju na taki krok zdecydowała się agencja Moody's, która ocenia wiarygodność kredytową Polski o stopień wyżej niż Fitch). Spośród tych 12 ekonomistów część podkreśla jednak, że obniżka perspektywy ratingu nie jest scenariuszem dużo bardziej prawdopodobnym niż brak jakichkolwiek zmian.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.