Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.07.2016 06:21 Publikacja: 15.07.2016 06:21
Foto: GG Parkiet
Rynkowe implikacje tej decyzji tak czy inaczej będą znikome. Takie wnioski płyną z naszej ankiety wśród ekonomistów oraz ich publikowanych w ostatnich dniach analiz.
Spośród ekonomistów z 15 instytucji finansowych, które wzięły udział w naszej ankiecie na przełomie miesiąca lub sformułowały swoje oczekiwania pod adresem Fitcha w niedawnych raportach, żaden nie zakłada, że agencja ta obniży rating Polski z dotychczasowego poziomu (A-, co jest siódmym stopniem na 24-stopniowej skali). Jednocześnie 12 podmiotów oczekuje, że Fitch zmieni perspektywę tej oceny ze stabilnej na negatywną, co byłoby ostrzeżeniem, że prawdopodobieństwo obniżki ratingu w kolejnych latach wzrosło (w maju na taki krok zdecydowała się agencja Moody's, która ocenia wiarygodność kredytową Polski o stopień wyżej niż Fitch). Spośród tych 12 ekonomistów część podkreśla jednak, że obniżka perspektywy ratingu nie jest scenariuszem dużo bardziej prawdopodobnym niż brak jakichkolwiek zmian.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, do 5,25 proc. (dla referencyjnej stopy NBP). Decyzję komentują ekonomiści.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Tym samym referencyjna stopa NBP spada do 5,25 proc. To pierwszy ruch RPP od ponad półtora roku.
W I kwartale produkcja samochodów osobowych w Polsce zmalała w porównaniu z ubiegłym rokiem aż o 70 proc.
Rada Polityki Pieniężnej obniży 7 maja stopy procentowe o 50 punktów bazowych - niemal jednogłośnie uważa blisko 20 ekonomistów i zespołów analitycznych ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas