Do optymizmu nie nastrajają spadki cen, które w przypadku dużej liczby branż utrzymywały się przez dłuższy czas. – W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 51 proc. rolników zanotowało niższą opłacalność ze sprzedaży produktów rolnych – mówi Aneta Uss-Lik, ekspert z firmy Martin & Jacob.
Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zwraca uwagę, że wprawdzie średnie ceny skupu w pierwszych miesiącach 2016 roku nieco wzrosły, jednak ich poziom jest nadal niższy niż w 2014 roku, ponieważ przez cały 2015 rok większość produktów rolnych taniała
Na pogorszenie sytuacji narzekają szczególnie małe gospodarstwa. – Prawie 60 proc. rolników posiadających gospodarstwa rolne do 50 ha wskazało obniżenie opłacalności ze sprzedaży produktów rolnych jako tą zmianę, która wpłynęła najdotkliwiej na ich gospodarstwo – wyjaśnia Aneta Uss-Lik. Jak dodaje, wśród czynników szkodzącym kondycji polskich gospodarstw wpłynęły też opóźnienie wypłat płatności bezpośrednich (31 proc. odpowiedzi). Co czwarty rolnik wskazał na zmiany w ustawie o obrocie ziemią. Gospodarze obawiają się, że ich sytuację może w najbliższym czasie pogorszyć susza. Wymieniło ją 47 proc. badanych.
W Martin & Jacob zwracają uwagę, że najbardziej zauważalną zmianą, do jakiej doszło ostatnio na wsi, jest wstrzymanie działań inwestycyjnych. W badaniu tej firmy 44 proc. rolników zadeklarowało, że nie zamierza inwestować w tym roku. – Wyniki badania potwierdzają nasze obserwacje dotyczące inwestycji dokonywanych przez rolników. Nie są one podejmowane pod wpływem chwili czy impulsu, lecz poprzedzone kompleksową analizą aktualnej sytuacji ekonomicznej, zarówno własnego gospodarstwa, jak i otoczenia – komentuje Bartosz Urbaniak, członek zarządu Banku BGŻ BNP Paribas odpowiedzialny za małe i średnie przedsiębiorstwa i sektor agro.
Jako szanse na poprawę sytuacji i powrót do inwestycji rolnicy wskazują m.in. przygotowanie programów rządowych (50 proc.), polepszenie koniunktury w gospodarstwie (34 proc.) i wprowadzenie atrakcyjnego finansowania inwestycji (20 proc.).