W sierpniu wskaźnik Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców, w zakresie oceny bieżącej zanotował spadek z 101,2 do 99,2 pkt. Pogorszeniu uległa również prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy – spadła ona z 95,7 pkt w poprzednim miesiącu do 92,2 pkt w sierpniu (to najgorszy wynik w historii badania - red.). Część uczestniczących w badaniu firm odczuła skutki czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. Z uwagi na osłabienie kursu funta zmniejszyła się liczba zamówień od brytyjskich kontrahentów. Obserwowane są także pierwsze upadłości kooperantów polskich firm z pozostałych państw UE, którzy byli mocno zaangażowani na rynku brytyjskim.

Kolejnym sygnalizowanym problemem jest nierównomierna deflacja, przejawiająca się w szybszym spadku cen dóbr finalnych od materiałów i komponentów do ich produkcji, co w konsekwencji negatywnie wpływa na rentowność prowadzonej działalności.

Stale podnoszoną przez przedsiębiorców kwestią jest również niepewne otoczenie prawne, częste zmiany przepisów regulujących działalność przedsiębiorstw w określonych branżach oraz nadmierna kontrola ze strony organów administracji, utrudniająca prowadzenie firmy. W przekroju branżowym stosunkowo dobrze oceniają obecną sytuację firmy z branży finansowej oraz profesjonalnych usług biznesowych, a także przedsiębiorstwa handlowe. Najwięcej pesymistów można natomiast spotkać wśród przedstawicieli sektora przemysłowego i budownictwa. Przedsiębiorstwa budowlane wskazują na to, że proces ogłaszania i rozstrzygania przetargów infrastrukturalnych przez podmioty publiczne jest obecnie zablokowany, a utrzymywanie się tego stanu rzeczy przez kolejne miesiące może doprowadzić do dalszego pogarszania się sytuacji panującej w branży.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców (metodologia badania)

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 12 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu. Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt – sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).