Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Biznesmeni m.in. podkreślali problem deficytu zaufania.
W ramach projektu pod patronatem wicepremiera Mateusza Morawieckiego zidentyfikowano i zbadano duże polskie firmy, które mają wyjątkowe perspektywy rozwoju, ale nie osiągnęły jeszcze pełnego sukcesu w skali międzynarodowej. W sumie w gronie Asów znalazło się 500 firm (pominięto podmioty państwowe i kontrolowane przez zagraniczny kapitał), zatrudniających do 5 tys. pracowników, o przychodach między 50 mln a 1,5 mld euro.
W dyskusji podczas Forum w Karpaczu Asów reprezentowali Robert Krzak – członek rady nadzorczej firmy Piotr i Paweł, prezes Newagu Zbigniew Konieczek oraz Paweł Szataniak, kontrolujący Wielton i Pamapol. Wśród głównych barier rozwoju menedżerowie wymienili m.in. niepotrzebne ich zdaniem regulacje. – Rok 2016 zaskoczył nas rewolucyjnym zapałem rządzących do zmiany wszystkiego w sektorze handlowym – mówił Robert Krzak. – W Sejmie mamy pięć ustaw, które atakują bezpośrednio branżę handlową. W firmie 20 proc. czasu tracimy teraz na zastanawianie się, jak wywinąć się od nowych przepisów – przyznał.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.