Zakłada utrzymanie trendu wzrostowego w eksporcie części i akcesoriów, głównie z racji silnego powiązania w Niemcami oraz powstających w Polsce nowymi zakładami komponentów. W segmencie pojazdów, możemy oczekiwać także wzrostu, szczególnie w eksporcie samochodów towarowo-osobowych, z racji wzrostu produkcji w fabryce Craftera we Wrześni.

Zdaniem analityków zwiększać się będzie eksport części i akcesoriów samochodowych z powodu silnego powiązania naszych firm z niemieckimi koncernami motoryzacyjnymi oraz dzięki kolejnym inwestycjom w produkcję części samochodowych w naszym kraju. Zakładają także wzrost eksportu samochodów , szczególnie w segmencie samochodów towarowo-osobowych, z  uwagi na uruchomienie  produkcji modelu  Craftera w fabryce Volkswagena we Wrześni

Z wyliczeń AutomotiveSuppliers.pl wynika, że w minionym roku eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski osiągnął rekordowy poziom  23 mld euro, co oznacza prawie 11-proc. wzrost względem poprzedniego roku.

Wartość eksportu części i akcesoriów wyniosła 10,2 mld euro, o prawie 13  proc. więcej niż w 2015 r. Na części i akcesoria przypadło 44,3 proc. eksportu sektora motoryzacyjnego. W porównaniu do roku poprzedniego udział części wzrósł o 0,7 pkt proc.

Tendencję wzrostową należy wiązać w dużym stopniu z coraz wyższą sprzedażą nowych aut w krajach Unii Europejskiej i silnym powiązaniem z rynkiem niemieckim, na który w zeszłym roku przypadło 30 proc. całego eksportu i blisko 40 proc. w segmencie części i akcesoriów.