- Jesteśmy państwem, które słabo ściąga podatki i chcemy to zmienić - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w środowy poranek, rozpoczynając spotkanie z przedstawicielami biznesu. – To się powinno zmienić w perspektywie najbliższych paru lat, choć już teraz dość dobrze udaje się nam to robić. Jesteśmy więc na dobrej drodze. Liczę na to, że osiągniętą w ten sposób nadwyżkę uda się nam zainwestować jako dziesiątki miliardów złotych w innowacje, podnoszące poziom naszej gospodarki we wszystkich sektorach. Tak by polskie małe firmy miały możliwość ekspansji na zagraniczne rynki. Potrzebna jest także współpraca z dużymi firmami bo to one są taranem i zwiadem na rynkach międzynarodowych. Traktuję to śmiertelnie poważnie i nie zrażam się niepowodzeniami w tym zakresie.
- System edukacji nie nadąża za potrzebami przedsiębiorców – rozpoczęła Krystyna Boczkowska, reprezentant Grupy Bosh w Polsce. – Mamy gigantyczne zapotrzebowanie na specjalistów, tymczasem na rynku jest nadpodaż osób z wyższym wykształceniem, które nie jest nam potrzebne w procesach innowacyjnych. Reforma edukacji to zabieg organizacyjno-kosmetyczny, nie nastąpiła jednak poprawa jakości. Co z edukacją zawodową? - Mamy świadomość niedostatków i podejmujemy działania w kierunku naprawy - odpowiedział wiceminister Morawiecki. – Tak, żeby na rynku nie było za dużo osób z wyższym wykształceniem, które mają inne wyobrażenie co do swoich umiejętności i wiedzy. Aby kształcić więcej ludzi na kierunkach technicznych. Od września 2018 r chcemy odbudować szkolnictwo zawodowe. W państwach gdzie szkolnictwo zawodowe jest dobrze zorganizowane dużą rolę odgrywają samorządy gospodarcze. Tymczasem w Polsce samorządy są rozproszone, więcej wodzów niż Indian. 55 dużych i 5 największych organizacji nie chce się integrować nawet wokół tematów na których powinno im zależeć. Z kolei Dominika Bettman, prezeska ds. finansowych, CFO spółki Siemens Polska chciała się dowiedzieć czy odpowiedzialny biznes będzie wspierał rozwój innowacyjności. W odpowiedzi usłyszała że główną cechą strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest to, był on zrównoważony terytorialnie.
- Mickiewicz mówił, że prowincja jest także ojczyzną poetów – zauważył wicepremier. – My też chcemy aby ta prowincja, czyli małe i średnie miejscowości, które do tej pory były wysysane przez większe ośrodki, były w przyszłości zasobem talentów. Aby mieszkający tam ludzie, którzy są utalentowani nie musieli wyjeżdżać do Londynu, czy Warszawy Maciej Woźniak z PGNiG dopytywał o wsparcie państwa dla przedsiębiorców wkraczających na zagraniczne rynki.
Odpowiedzi udzielił Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. – Wsparcie ekspansji zagranicznej jest naszym priorytetem. Z jednej strony są to instrumenty miękkie. Promocji gospodarczej za pośrednictwem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Otwieramy przedstawicielstwa na całym świecie. Jest ich już 70 w przyszłym roku przybędą kolejne 20. Efektywniejsza promocja pozwoli na rozwój polskich przedsiębiorców na zagranicznym rynku. Z drugiej strony mamy instrumenty finansowe. KUKE notuje 20 proc. Wzrost wolumenu ubezpieczeń kredytów eksportowych. Staramy się wdrażać nowe produkty, które mogą służyć przedsiębiorcom. Także dla tych którzy chcą się rozwijać na Ukrainie. |To duży rynek, jednak inwestycje na nim są obarczone podwyższonym ryzykiem. Te ubezpieczenia właśnie po to są by takie ryzyko minimalizować. Mamy też Fundusz Ekspansji Zagranicznej. Obserwujemy w tym zakresie ciekawy trend wśród naszych przedsiębiorców. Część prywatnych firm przychodzi do nas z propozycją inwestycji na bardzo mały pakiet, zazwyczaj około 10 proc. Mówią że z perspektywy rozwoju na niektórych rynkach, czy to afrykańskich, w Indonezji, czy na Dalekim Wschodzie, ma to znaczenie. Jeśli starają się o kontrakty publiczne, obecność publicznego funduszu może pomagać przy uwiarygodnieniu ich oferty. Ciekawe pytania na koniec zostawił Tomasz Czechowicz prezes MCI Capital. Interesowały go plany rządu dla rynku private equitym, tak aby wzmocnić rodzime rozwiązania zapewniające finansowanie niezbędne dla rozwoju biznesu. Zapytał także o to, jaki praktycznie kształt może przybrać repolonizacja mediów.