Stopa referencyjna nadal wynosi 1,5 proc., lombardowa 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc. a redyskonta weksli 1,75 proc. „Rada podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" – czytamy w komunikacie po posiedzeniu RPP.

– W gospodarce brak jest nierównowag. Nie ma potrzeby zmiany stóp procentowych – stwierdził podczas środowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

RPP podkreśliła, że w jej ocenie inflacja pozostanie w nadchodzących kwartałach umiarkowana. „Będzie temu sprzyjać stopniowe zwiększanie się wewnętrznej presji inflacyjnej związane z poprawą krajowej koniunktury, przy jednoczesnym obniżaniu się dynamiki cen importu, wynikającemu z oczekiwanej stabilizacji cen surowców energetycznych oraz niskiej presji inflacyjnej za granicą. W efekcie ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone" – mówi komunikat RPP.

– Póki nie ma takiego zjawiska, w którym byłoby widać, że wzrost płac rozpętuje spiralę w gospodarce, jak długo przewidywania co do inflacji mieszczą się w przedziale takim, jaki jest wyznaczony przez nas zadeklarowany cel, to nie widzę w tym względzie powodów do obaw. I mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z tego, że wskaźniki rynku pracy są takie, jakie są – powiedział na konferencji członek RPP Jerzy Kropiwnicki.