Program 500 Plus obniżył skłonność kobiet do pracy

Wskutek programu Rodzina 500 Plus w drugiej połowie 2016 r. z rynku pracy wycofało się od 40 do 55 tys. kobiet – wyliczył Instytut Badań Strukturalnych.

Publikacja: 24.10.2017 12:44

Program 500 Plus obniżył skłonność kobiet do pracy

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

To pierwsza próba odpowiedzi na pytanie, czy świadczenia dla rodzin z dziećmi wpłynęły na aktywność zawodową kobiet.

Z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wynika, że na koniec ub.r. liczba aktywnych zawodowo (tzn. pracujących lub bezrobotnych) kobiet wynosiła nieco ponad 7,7 mln, o 122 tys. mniej, niż rok wcześniej.

To nie był jednak wyłącznie efekt programu 500+, wprowadzonego w kwietniu 2016 r. Nawet wśród kobiet w wieku 20-49 lat, które częściej mają pod opieką nieletnie dzieci, niż starsze kobiety, aktywność zawodowa malała już w 2015 r. Ekonomiści IBS chcieli ustalić, czy świadczenia rodzinne nasiliły to zjawisko.

Zauważyli m.in., że w 2016 r. wśród mężczyzn w wieku 20-49 lat spadek stopy bezrobocia rejestrowanego był niemal wyłącznie skutkiem podejmowania przez nich pracy. Tymczasem wśród kobiet z tej samej grupy wieku stopa bezrobocia malała także wskutek przechodzenia części z nich w stan bierności zawodowej (osoba, która nie poszukuje pracy, nie jest zaliczana do bezrobotnych).

Badacze IBS zauważyli także, że współczynnik aktywności zawodowej (udział pracujących i bezrobotnych w całkowitej populacji) tych kobiet w wieku 20-49 lat, które nie posiadają niepełnoletnich dzieci, wyraźnie wzrósł. Współczynnik aktywności zawodowej kobiet wychowujących dzieci zmalał. Najwyraźniej – o ponad 5 pkt proc. - obniżył się w przypadku matek trojga i więcej dzieci.

Porównując decyzje zawodowe kobiet w wieku 20-49 lat uprawnionych do świadczeń 500+ oraz pozostałych z tej grupy wieku, badacze ustalili, że z tym programem można wiązać dezaktywizację od 40 do 55 tys. kobiet w II połowie ub.r. To oznacza, że wskutek programu Rodzina 500+ podaż pracy kobiet zmalała o 0,5 do 0,7 proc.

Dr Iga Magda, wiceprezes IBS, przyznaje, że na wiele pytań dotyczących oddziaływania 500 Plus na rynek pracy wciąż nie ma dobrych odpowiedzi. Program ten mógł np. wpływać nie tylko na poziom aktywności zawodowej matek, ale też na liczbę godzin przepracowanych przez te z nich, które pozostały aktywne.

Gospodarka krajowa
Joanna Maćkiewicz-Pandera, Forum Energii: Luka inwestycyjna w Polsce czeka na KPO
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 45,9 pkt w kwietniu
Gospodarka krajowa
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 2,4% r/r w kwietniu wg wstępnych danych; konsensus: 2,4% r/r
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka krajowa
Groźne prognozy Ministerstwa Finansów dla długu
Gospodarka krajowa
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę