Indeks cen w lutym 2018. Inflacja w odwrocie

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w lutym o 1,4 proc. rok do roku, po zwyżce o 1,9 proc. w styczniu – podał w czwartek GUS.

Publikacja: 15.03.2018 09:28

To najmniejsza zwyżka CPI, głównej miary inflacji w Polsce, od grudnia 2016 r., gdy ceny wzrosły tylko o 0,8 proc. rok do roku.

Lutowa zniżka inflacji sprawiła, że po raz pierwszy od ponad roku znalazła się ona poniżej dolnej granicy pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.).

Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści spodziewali się, że inflacja nieco w lutym wyhamuje, ale przeciętnie oczekiwali odczytu na poziomie 1,7 proc.

Lutowy odczyt inflacji uwzględnia doroczną aktualizację składu CPI, który odzwierciedla strukturę wydatków statystycznego gospodarstwa domowego w poprzednim roku.

W wyniku tej aktualizacji w koszyku inflacyjnym najbardziej – 5,23 do 5,71 proc. - zwiększyła się waga kategorii restauracje i hotele, co oznacza, że w ub.r. wzrósł udział tych usług w strukturze wydatków Polaków. Najbardziej zmalały z kolei wagi kategorii łączność (z 5,20 do 4,87 proc.) oraz odzież i obuwie (z 5,68 do 5,37 proc.).

W składzie CPI nieznacznie zwiększył się też udział cen żywności i napojów bezalkoholowych (z 24,28 do 24,36 proc.) oraz cen z kategorii transport (obejmuje głównie paliwa do prywatnych środków transportu). To efekt ubiegłorocznych wzrostów cen owoców i warzyw, nabiału oraz ropy naftowej.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów