PKB znów na wysokim poziomie

W I kw. gospodarka utrzymała dosyć szybkie tempo rozwoju – szacują ekonomiści w comiesięcznej ankiecie „Parkietu". Wielkim znakiem zapytania pozostają jednak inwestycje i eksport netto.

Publikacja: 28.04.2018 05:04

PKB znów na wysokim poziomie

Foto: Fotolia

Dobre wyniki budownictwa czy sprzedaży detalicznej z pierwszych miesięcy roku sugerują, że w I kw. dynamika PKB była podobna jak kwartał wcześniej. Średnia prognoz 25 zespołów analitycznych pytanych przez „Parkiet" pokazuje, że PKB wzrósł o 4,8 proc. rok do roku wobec 4,9 proc. w IV kw. 2017 r. Szacunki wahały się od 4,3 proc. (w przypadku Gerda Brokers) do 5,3 proc. (w przypadku PKO BP).

Jakie inwestycje

Ekonomiści zauważają jednak, że nie wszystko jest już pewne. – Kluczowa będzie struktura wzrostu – zaznacza Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. – Po bardzo głębokiej rewizji w dół dynamiki inwestycji w 2017 r., prognozy wzrostu tym roku są obciążone istotnym ryzykiem niższego odczytu – mówi.

Przypomnijmy, że ostatnio GUS podał nowe szacunki dotyczące PKB w zeszłym roku, a największe zmiany dotyczyły właśnie inwestycji. Po rewizji okazało się, że ich zwyżka w IV kw. wyniosła 5,4 proc. r./r. wobec szacownych wcześniej 11,3 proc., a w całym 2017 r. 3,4 proc. zamiast 5,2 proc.

Foto: GG Parkiet

GUS wyjaśnia, że na spadek złożyły się niższe nakłady poniesione przez samorządy oraz nakłady na systemy uzbrojenia w sektorze centralnym. – Mimo wszystko głównym motorem wzrostu nakładów powinien pozostać sektor publiczny, co będzie konsekwencją odradzania się inwestycji infrastrukturalnych – komentuje Wojciechowski. – Szczególną rolę odgrywają tu samorządy, biorąc pod uwagę zbliżające się wybory – dodaje.

Jeśli chodzi zaś o zamiary przedsiębiorstw dotyczące zwiększania mocy produkcyjnych, to mogą one – zdaniem Wojciechowskiego – zostać schłodzone pogarszającymi się wskaźnikami koniunktury gospodarczej w Polsce i w strefie euro.

Duże różnice

Ze względu na efekt niskiej bazy Plus Bank oczekuje jednak, że inwestycje w I kw. wzrosły o 9,5 proc. rok do roku. Podobne prognozy ma Millennium Bank – 8,4 proc. rok do roku. – Do takiego odczytu przyczyni się przede wszystkim boom w inwestycjach o charakterze infrastrukturalnym – wyjaśnia Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. I dodaje, żeby szczególną uwagę zwrócić na sektor przedsiębiorstw w kontekście oczekiwanego przyspieszenia odnowy parku produkcyjnego. – Jest to istotne dla zachowania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w przyszłości, gdyż potencjał do utrzymania ekspansji sektora budowlanego będzie się wyczerpywał – tłumaczy Maliszewski. Średnio ekonomiści ankietowani przez „Parkiet" spodziewają się, że inwestycje w I kw. wzrosły o 9,1 proc. r./r. Ale rozstrzał prognoz jest spory – od 6 proc. (OPTI TFI) do 13,5 proc. (TMS Brokers).

Wiele pytań budzi również kondycja handlu zagranicznego. – Dostępne informacje wskazują na spowolnienie aktywności gospodarczej w strefie euro, w tym w Niemczech, czyli u najważniejszych partnerów handlowych Polski, a także na nieco słabsze niż w ubiegłym roku dynamiki eksportu polskich towarów na początku 2018 r. Pogorszenie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki może rzutować na nieco wolniejsze w nadchodzących kwartałach tempo wzrostu krajowego eksportu i tym samym produkcji w sektorze przemysłowym – komentuje Maliszewski.

Eksport netto na minusie?

– Odczyty PKB mogą być słabsze od oczekiwań ze względu na rosnący deficyt salda obrotów towarowych z zagranicą – wskazuje też Marcin Lipka, główny ekonomista Cinkciarz.pl. – Do silnego wzrostu importu konsumpcyjnego obserwowanego od dobrych kilku kwartałów dołączył także import inwestycyjny. W rezultacie eksport netto może odjąć od finalnego odczytu PKB kilka dziesiątych punktu procentowego – ostrzega.

Za to pod względem prognoz dla popytu konsumpcyjnego ekonomiści są dosyć zgodni i szacują, że wzrośnie o 5 proc.

MARCIN MROWIEC

główny ekonomista Banku Pekao

Listę najbardziej wyczekiwanych danych przez jakiś czas otwierać będą odczyty CPI. W maju nie oczekujemy niespodzianek, ale w ciągu najbliższych miesięcy inflacja prawdopodobnie zaskoczy większość prognostów. Wykorzystanie mocy produkcyjnych pozostaje bardzo wysokie, inwestycje sektora prywatnego wciąż nie ruszyły w znaczącym stopniu, a przedsiębiorcy deklarują wyraźnie rosnącą chęć podwyższania cen. W tym świetle najciekawszą częścią publikacji o PKB w I kw. 2018 r. będzie dynamika inwestycji.

PIOTR BUJAK

główny ekonomista PKO BP

Ciekawe będą dane publikowane w środku długiego weekendu (CPI i PMI). Wstępny szacunek CPI za kwiecień pokaże, czy w końcu inflacja odbije po nieoczekiwanym spadku w marcu. A PMI pokaże, czy seria słabszych danych ze strefy euro przełożyła się na kondycję naszego przemysłu. Po weekendzie majowym ciekawe będą wstępne dane PKB w I kw. 2018 r., w tym informacje o strukturze wzrostu. To znaczy, czy dynamika konsumpcji pozostaje w pobliżu 5 proc. i co z inwestycjami po zweryfikowanym obrazie ich siły w ostatnim kwartale 2017 r.

MICHAŁ DYBUŁA

główny ekonomista BGŻ BNP Paribas

Będziemy patrzeć przede wszystkim na inflację i kombinacje poszczególnych składników CPI. Oprócz inflacji bazowej warto zwrócić baczną uwagę na ceny żywności, ze względu na wzrost cen na światowych rynkach (choć nieco mitygowany przez aprecjacje złotego w ujęciu rok do roku) oraz efekt rosnących kosztów pracy w tym sektorze. Kluczowe też będą dane o produkcji przemysłowej – w kontekście osłabienia kluczowych wskaźników koniunktury dla cyklicznych sektorów gospodarki w ostatnich tygodniach.

MONIKA KURTEK

główna ekonomistka Banku Pocztowego

Jednym z ważniejszych wydarzeń w maju będzie posiedzenie Fedu. Ocena stanu amerykańskiej gospodarki przez Fed wpływać będzie na oczekiwania inwestorów co do liczby i tempa podwyżek stóp procentowych w USA, a tym samym odbijać się będzie na notowaniach aktywów. Tym bardziej że stygną oczekiwania na zaostrzanie polityki monetarnej przez EBC. W Polsce ciekawe będą dane z gospodarki realnej. Po słabszych marcowych wynikach produkcji przemysłowej i budownictwa kwiecień prawdopodobnie przyniesie ich solidną poprawę.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów