PMI dla przemysłu Polski. Spowolnienie z Eurolandu dotarło nad Wisłę

W maju polski przemysł przetwórczy rozwijał się najwolniej od dziewięciu miesięcy. To głównie efekt spowolnienia w tym sektorze w strefie euro.

Publikacja: 01.06.2018 09:27

PMI dla przemysłu Polski. Spowolnienie z Eurolandu dotarło nad Wisłę

Foto: Bloomberg

Wskaźnik PMI, mierzący koniunkturę w przemyśle przetwórczym na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki około 200 firm, spadł w maju do 53,3 pkt, z 53,9 pkt miesiąc wcześniej. Ten odczyt okazał się bliski medianie prognoz ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet", która wynosiła 53,4 pkt.

W kwietniu PMI w Polsce wbrew oczekiwaniom ekonomistów wzrósł, choć w strefie euro wskaźnik ten konsekwentnie zniżkuje od grudnia ub.r. W maju polski przemysł nie oparł się już ogólnoeuropejskim tendencjom.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że przemysł rozwija się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dystans od tej granicy jest zaś miarą tempa tego rozwoju. W maju polski sektor przemysłowy rozwijał się najwolniej od sierpnia ub.r., ale wciąż relatywnie szybko. W bardzo udanym dla polskiego przemysłu 2017 r. PMI wynosił średnio 53,6 pkt.

Ankietowani przez firmę IHS Markit menedżerowie odpowiadają m.in. na pytania o to, jak zmieniły się w ich firmach w porównaniu do poprzedniego miesiąca produkcja, wartość zamówień, zatrudnienie, zaległości produkcyjne itp.

W maju polskie firmy przemysłowe zgłosiły wolniejszy niż przed miesiącem wzrost wartości zamówień, co było efektem niewielkiego spadku wartości zamówień eksportowych.

Co ciekawe, mniejszy strumień zamówień nie zmniejszył zaległości produkcyjnych firm. Te wzrosły najbardziej od początku 2015 r., zaś opóźnienia w dostawach wydłużyły się najbardziej od grudnia 2010 r. - To sugeruje, że obecna poprawa koniunktury pozostaje na tyle silna, aby wystawiać na próbę zdolności produkcyjne polskich firm – skomentował Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit, firmy publikującej wskaźniki PMI.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów