Zimny wiatr z Zachodu nie zmrozi polskiej gospodarki

Eksport wychodzi z zapaści odnotowanej na początku roku.

Publikacja: 12.06.2018 05:00

Zimny wiatr z Zachodu nie zmrozi polskiej gospodarki

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Zadyszka, którą gospodarka strefy euro złapała w I kwartale, nie odpuszcza. Otoczenie zewnętrzne wciąż jednak nie jest tak słabe, aby zagrażało koniunkturze w Polsce. To może się jednak zmienić w 2019 r., szczególnie jeśli dojdzie do eskalacji napięć handlowych.

W pierwszych czterech miesiącach polski eksport towarów zwiększył się (licząc w euro) o 5 proc. rok do roku, po 3,7 proc. w I kwartale. To oznacza, że w samym kwietniu dynamika eksportu wyraźnie wzrosła. Był to wprawdzie w dużej mierze efekt statystyczny, związany z układem świąt w tym roku, ale przyspieszenie eksportu po rozczarowującym I kwartale jest zgodne z oczekiwaniami większości ekonomistów. W ca- łym 2018 r. wyniki handlu zagranicznego będą wprawdzie gorsze niż w 2017 r., ale nie na tyle, aby doprowadzić do wyraźnego spowolnienia wzrostu polskiej gospodarki. Ujemny wpływ tzw. eksportu netto na wzrost PKB z nawiązką skompensować powinno odbicie inwestycji.

– Spowolnienie wzrostu w strefie euro wciąż wygląda na przejściowe. To się jednak może zmienić, jeśli USA wprowadzą cła na import europejskich aut. Miałoby to negatywny wpływ na gospodarkę Niemiec i pośrednio na gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej, choć Czechy i Słowacja ucierpiałyby bardziej niż Polska – ocenia Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

– Spowolnienie w handlu międzynarodowym się materializuje, ale nie jest ostre. Jeśli nie dojdzie do eskalacji konfliktów handlowych i w efekcie do zahamowania wzrostu eksportu Niemiec w branży motoryzacyjnej, to także osłabienie wzrostu polskiego eksportu będzie łagodne – zgadza się Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole w Polsce.

Foto: GG Parkiet

Według najnowszych prognoz ekonomistów Credit Agricole, opublikowanych w poniedziałek, polska gospodarka powiększy się w tym roku o 4,5 proc., po wzroście o 4,6 proc. w ubiegłym. W 2019 r. tempo wzrostu PKB spadnie do 3,2 proc. Borowski podkreśla jednak, że ten scenariusz nie uwzględnia ryzyka kumulacji negatywnych zdarzeń – w tym skutków wzrostu protekcjonizmu – do której może dojść w przyszłym roku.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów