Na początku II kwartału ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie przewidywali, że PKB Polski w tym okresie zwiększy się o 4,5 proc. rok do roku. Najwięksi optymiści wskazywali na 4,8 proc. Po środowych danych dotyczących koniunktury w czerwcu, najbardziej ostrożni ekonomiści szacują tempo rozwoju gospodarki w II kwartale na 4,9 proc. rok do roku. Większość ocenia jednak, że PKB zwiększył się o ponad 5 proc., być może nawet o 5,4 proc., po 5,2 proc. w I kwartale.
Co ważniejsze, dane, na których bazują te szacunki, dają również powody do optymizmu na kolejne kwartały. W efekcie cały 2018 r. może się okazać dla polskiej gospodarki lepszy niż miniony, gdy PKB wzrósł o 4,6 proc., najbardziej od 2011 r. Dwóch z rzędu lat ponad 4,5-proc. tempa rozwoju gospodarki doświadczyliśmy w minionych 20 latach tylko dwukrotnie.
Ożywienie w przemyśle
Jak podał w środę GUS, produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w czerwcu o 6,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 5,4 proc. w maju. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się wyniku na poziomie 6,4 proc. W całym II kwartale wzrost produkcji wynosił średnio 7,2 proc. rok do roku, w porównaniu do 5,9 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku.
W samym czerwcu do przyspieszenia wzrostu produkcji przyczyniła się walnie fala upałów, która zwiększyła zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednocześnie wzrosła dynamika produkcji w tych działach przemysłu, które są mocno zorientowane na eksport (np. produkcja sprzętu transportowego, mebli oraz urządzeń elektrycznych). „Wskazuje to, że polska gospodarka na razie pozostaje odporna na zawirowania w otoczeniu zewnętrznym" – ocenili ekonomiści banku PKO BP.
Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w czerwcu o 24,7 proc. rok do roku, po zwyżce o 20,8 proc. w maju. Ekonomiści przeciętnie szacowali, że jej wzrost nieznacznie zwolnił, do 20,2 proc. rok do roku. W całym II kwartale aktywność w budownictwie rosła jednak nieco wolniej niż w pierwszych trzech miesiącach roku: średnio w tempie 21,7 proc. rocznie, po 27,4 proc. w I kwartale.