Upały nie rozpaliły przemysłu

W lipcu rozwój polskiego przemysłu przetwórczego wyraźnie wyhamował i był najwolniejszy od 11 miesięcy, choć w strefie euro rozwój tego sektora przyspieszył - sugeruje PMI, barometr koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki około 200 firm.

Publikacja: 01.08.2018 09:40

Upały nie rozpaliły przemysłu

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Wskaźnik PMI wzrósł spadł w lipcu do 52,9 pkt, z 54,2 pkt. w czerwcu. Podczas gdy ten ostatni odczyt przebił nawet najbardziej optymistyczne prognozy ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet", lipcowy wynik był poniżej najbardziej pesymistycznych prognoz. Przeciętnie uczestnicy ankiety spodziewali się zwyżki PMI do 54,4 pkt, a najbardziej ostrożni analitycy oczekiwali jego zniżki do 53,8 pkt.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że przemysł rozwija się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dystans od tej granicy jest zaś miarą tempa tego rozwoju. W lipcu polski sektor przemysłowy rozwijał się najwolniej od sierpnia ub.r.

„To niewątpliwie spore rozczarowanie ale wciąż całkiem niezły wynik. Gospodarka zaczyna hamować, ale spowolnienie nie powinno to być gwałtowne” – skomentowali na Twitterze ekonomiści Raiffeisen Polbanku. Dla porównania, w bardzo udanym dla polskiego przemysłu 2017 r. PMI wynosił średnio 53,6 pkt.

Ankietowani przez firmę IHS Markit menedżerowie odpowiadają m.in. na pytania o to, jak zmieniły się w ich firmach w porównaniu do poprzedniego miesiąca produkcja, wartość zamówień, zatrudnienie, zaległości produkcyjne itp.

W lipcu polskie firmy przemysłowe zgłosiły wolniejszy niż przed miesiącem wzrost produkcji oraz wartości zamówień, zarówno krajowych jak i eksportowych. Stało się tak, choć w Niemczech i całej strefie euro rozwój sektora przemysłowego w lipcu przyspieszył.

Pomimo mniejszego napływu zamówień ponownie doszło do wzrostu zaległości produkcyjnych firm oraz wydłużenia się opóźnień w dostawach. Przedsiębiorstwa przemysłowe próbowały temu zaradzić zwiększając zatrudnienie, choć nieco mniej, niż w czerwcu.

Z ankiety, na której bazuje PMI, wynika również, że w związku ze wzrostem kosztów producenci podnieśli ceny swoich wyrobów najbardziej od marca 2011 r.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów