GUS. Inflacja CPI w sierpniu 2018

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI), podstawowa miara inflacji w Polsce, wzrósł w sierpniu o 2 proc. rok do roku – oszacował wstępnie GUS

Publikacja: 31.08.2018 10:53

GUS. Inflacja CPI w sierpniu 2018

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Na takim poziomie inflacja jest już trzeci miesiąc z rzędu. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści szacowali przeciętnie, że w sierpniu wzrost CPI wyhamował do 1,9 proc. rok do roku. Tak samo jak w lipcu, w sierpniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,1 proc. rok do roku. Zwolnił za to wzrost cen paliw: do 15,3 proc. rok do roku, z 18,7 proc. w lipcu.

Czytaj także: Firmy wciąż nie zwiększają inwestycji

Nośniki energii podrożały w sierpniu o 2,2 proc. rok do roku, po 1,8 proc. w lipcu. To m.in. efekt podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych.

„W najbliższych miesiącach inflacja pozostanie prawdopodobnie w okolicach 1.9-2.0 proc. rocznie. Coraz wyższa zeszłoroczna baza odniesienia sprzyjać powinna obniżaniu się inflacji, ale proces ten powstrzymać mogą skutki tegorocznej suszy" – oceniła w komentarzu Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Stabilizacja inflacji przez trzy miesiące z rzędu rzuca wątpliwości na oczekiwania części ekonomistów, że z powodu wysokiej bazy odniesienia dla cen paliw i żywności dynamika CPI pod koniec br. spadnie nawet do 1 proc.

Z perspektywy Rady Polityki Pieniężnej to, czy inflacja będzie na obecnym poziomie, czy nieco niżej, może jednak nie mieć znaczenia. Jak zauważyła Monika Kurtek, stabilizacja inflacji poniżej celu NBP (2,5 proc. rocznie) w połączeniu z rozczarowującym wzrostem inwestycji będą utwierdzały RPP w przekonaniu, że stopy procentowe w Polsce są na właściwym poziomie.

Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 45,9 pkt w kwietniu
Gospodarka krajowa
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 2,4% r/r w kwietniu wg wstępnych danych; konsensus: 2,4% r/r
Gospodarka krajowa
Groźne prognozy Ministerstwa Finansów dla długu
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka krajowa
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę
Gospodarka krajowa
Jaki stan kasy państwa według nowego rządu