Polska gospodarka. Łagodne hamowanie

Polska gospodarka wrzuciła niższy bieg, ale impet wytraca powoli i nierównomiernie. Hamuje głównie sektor przemysłowy, sektor budowlany wciąż jest rozpędzony.

Publikacja: 20.09.2018 05:08

Polska gospodarka. Łagodne hamowanie

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Jak podał w środę GUS, produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w sierpniu o 5 proc. rok do roku, po zwyżce o 10,3 proc. w lipcu. W tym roku słabszy pod tym względem był tylko luty. Ale odczyt ten nie jest tak słaby, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, którzy w ankiecie „Parkietu" przeciętnie spodziewali się wzrostu produkcji o 5,6 proc. rok do roku, do jego wyhamowania przyczyniły się czynniki jednorazowe. Po pierwsze, ustąpił pozytywny wpływ układu kalendarza. W lipcu dni roboczych było więcej niż przed rokiem, co podbiło dynamikę produkcji, w sierpniu liczba dni roboczych była zaś taka sama jak w 2017 r. Do tego tegoroczny lipiec był wyraźnie cieplejszy niż ubiegłoroczny, co spowodowało wzrost produkcji energii. W sierpniu w obu latach pogoda była podobna. W efekcie produkcja energii zmalała o 0,7 proc. rok do roku. W samym przetwórstwie przemysłowym produkcja zwiększyła się w sierpniu o 5,4 proc. rok do roku, po 10,2 proc. w lipcu. Spowolnienie było więc mniejsze niż w przypadku produkcji ogółem. Dobrze wypadły przy tym branże zorientowane na eksport.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów