Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści szacowali przeciętnie, że podaż pieniądza mierzona tzw. agregatem M3 (obejmuje głównie gotówkę w obiegu oraz depozyty o terminach zapadalności do dwóch lat) zwiększyła się w sierpniu o 7,4 proc. rok do roku.
Wzrost wartości tego agregatu rozpędza się systematycznie od listopada ub.r. Przyczynia się do tego coraz szybszy przyrost depozytów gospodarstw domowych. W sierpniu zwiększyły się one o 13,9 proc. rok do roku, po 13,7 proc. w lipcu. To efekt dobrej koniunktury na rynku pracy i związanego z nią szybkiego wzrostu funduszu płac (wynagrodzenia ogółu zatrudnionych). Dla porównania, depozyty przedsiębiorstw niefinansowych zwiększyły się w sierpniu o 8,6 proc. rok do roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.
Decyzje inwestycyjne wiążą się często z dużym ryzykiem; muszą być poprzedzone analizą wielu danych i zmiennych, często pod presją czasową. A czy inwestorzy mają czas na odpoczynek – i jaki?
Nasz kraj od lat imponuje dynamicznym wzrostem, na świecie jest wskazywany jako przykład nie tylko transformacji, ale nawet lidera wzrostu gospodarczego. Sukces ten jest efektem konsekwentnej pracy ludzi, firm i instytucji. Powstaje pytanie – co powinniśmy dalej robić, by utrzymać nasz dynamiczny rozwój gospodarczy?