Przemysł obronił się przed stagnacją

W październiku polski przemysł przetwórczy wciąż odczuwał skutki spowolnienia w strefie euro. Impet tracił już czwarty miesiąc z rzędu - sugeruje PMI, barometr koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki około 200 firm.

Publikacja: 02.11.2018 09:29

Przemysł obronił się przed stagnacją

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Publikowany przez firmę IHS Markit wskaźnik PMI spadł do 50,4 pkt, z 50,5 pkt we wrześniu. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie oczekiwali jego nieco głębszej zniżki, do 50,2 pkt. Wcześniej przez trzy miesiące z rzędu odczyty PMI były wyraźnie poniżej oczekiwań.

Choć trend spadkowy PMI zdaje się wygasać, ostatnia seria zniżek jest najdłuższa od pierwszej połowy 2015 r.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że przemysł rozwija się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dystans od tej granicy jest zaś miarą tempa tego rozwoju. W październiku polski sektor przemysłowy rozwijał się najwolniej od dwóch lat.

Ankietowani przez firmę IHS Markit menedżerowie odpowiadają m.in. na pytania o to, jak zmieniły się w ich firmach w porównaniu do poprzedniego miesiąca produkcja, wartość zamówień, zatrudnienie, zaległości produkcyjne itp.

W październiku polskie firmy przemysłowe zgłosiły niewielki wzrost wartości nowych zamówień, po spadku we wrześniu. Ale wartość zamówień zagranicznych zmalała trzeci raz z rzędu, najbardziej od sześciu lat. To sugeruje, że głównym źródłem pogorszenia koniunktury w polskim przemyśle jest  spowolnienie w tym sektorze w strefie euro. To z kolei jest m.in. efekt nowych norm emisji spalin, która wywołała spore komplikacje w produkcji samochodów.

Firmy przemysłowe odnotowały wzrost produkcji, ale najmniejszy od dwóch lat. W efekcie zmalały ich zaległości produkcyjne. To przyczyniło się do pierwszego od lipca 2013 r. spadku zatrudnienia w przemyśle przetwórczym. IHS Markit w komentarzu podkreśliła, że był to jednak nie tylko efekt słabnącego popytu na pracę, ale też niedoboru pracowników.

- Ostatnie spowolnienie wzrostu odbiło się na nastrojach w przemyśle, a producenci towarów obecnie postrzegają przyszłość produkcji najmniej optymistycznie od początku  2013 roku – skomentował piątkowe dane Trevor Balchin, ekonomista z IHS Markit.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów