GUS. Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2019

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu zmalała o 0,7 proc. rok do roku. To jej pierwsza zniżka od lutego 2017 r. – podał we wtorek GUS.

Publikacja: 23.07.2019 10:23

GUS. Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2019

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W maju produkcja budowlana wzrosła o 9,6 proc. rok do roku. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że w czerwcu zwiększyła się tylko o 3,8 proc. rok do roku.

Rzeczywistość okazała się jeszcze gorsza, ale jest to w dużej mierze efekt niekorzystnego układu kalendarza. Czerwiec miał w tym roku o dwa dni robocze mniej, niż rok wcześniej, podczas gdy maj liczył o jeden dzień więcej. Choć ekonomiści brali ten czynnik pod uwagę w swoich szacunkach, jego wpływ na gospodarkę trudno jest przewidzieć.

Czytaj także: Gospodarka jak marzenie

Z tego samego powodu niespodziankę sprawiły opublikowane w zeszłym tygodniu dane z sektora przemysłowego. Jego produkcja spadła w czerwcu o 2,7 proc. rok do roku, choć ekonomiści spodziewali się jej zwyżki o 2,4 proc. rok do roku po 7,7 proc. w maju.

Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlana zwiększyła się w czerwcu o 4,7 proc. rok do roku, po 8,2 proc. w maju.

Największy spadek produkcji (w ujęciu nieoczyszczonym z wpływu czynników sezonowych), o 1,8 proc. rok do roku, odnotowały firmy zajmujące się wznoszeniem budynków. Produkcja firm specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej, czyli m.in. wykonawców inwestycji infrastrukturalnych, nie zmieniła się w porównaniu do czerwca ub.r.

- W całym drugim kwartale br. dynamika produkcji budowlano-montażowej utrzymała się na dość przyzwoitym poziomie około 8,7 proc. proc. rok do roku, po wzroście o 9,4 proc. w pierwszym kwartale br. Można zatem oczekiwać, że inwestycje w gospodarce w drugim kwartale br. rosły nadal w dobrym, nawet wciąż dwucyfrowym tempie – oceniła w komentarzu Monika Kurtek, główna ekonomista Banku Pocztowego.

- Obraz polskiej gospodarki w drugim kwartale, mimo słabszych od oczekiwań czerwcowych wyników, jest dość optymistyczny. Dynamika PKB, jak wskazują szacunki, nieznacznie wyhamowała i wyniosła około 4,5 proc. rok do roku, ale jest to wciąż relatywnie wysokie tempo wzrostu – dodała.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów