Wzrost płac znów przyspiesza?

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w lipcu o 7,4 proc. rok do roku, po zwyżce o 5,3 proc. w czerwcu.

Publikacja: 20.08.2019 10:31

Wzrost płac znów przyspiesza?

Foto: AdobeStock

W czerwcu dynamikę płac zaniżył niekorzystny układ kalendarza: mniejsza niż przed rokiem liczba dni roboczych wpłynęła ujemnie na zmienne składniki wynagrodzeń. Ekonomiści spodziewali się więc jej odbicia, choć nieco mniejsze. W ankiecie „Parkietu" przeciętnie oceniali, że w lipcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 7,2 proc. rok do roku.

W pierwszych pięciu miesiącach roku płace w sektorze przedsiębiorstw, obejmującym firmy zatrudniające co najmniej 10 osób, rosły średnio w tempie 7,1 proc. rocznie, tak sam jako w 2018 r. Lipcowy odczyt może sugerować, że wzrost płac znów nabiera rozpędu. - W kolejnych miesiącach dynamika płac powinna dalej oscylować w okolicach 7-8 proc. rocznie – skomentował wtorkowe dane GUS Jakub Rybacki, ekonomista z ING Banku Śląskiego.

Czynnikiem napędzającym wzrost płac jest coraz bardziej dotkliwy dla firm niedobór pracowników. Problem ten przejawia się m.in. niemrawym tempem wzrostu zatrudnienia. W lipcu liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw wzrosła o 2,7 proc. rok do roku, do niespełna 6,4 mln. To wynik zgodny z przeciętnymi szacunkami ekonomistów. W czerwcu zatrudnienie wzrosło o 2,8 proc. rok do roku, a w pierwszych pięciu miesiącach roku zwiększało się w tempie 2,9 proc. rocznie.

Na zmianę zatrudnienia w ujęciu rok do roku duży wpływ ma doroczna aktualizacja próby przedsiębiorstw (GUS w styczniu dodaje do niej te podmioty, których zatrudnienie w poprzednim miesiącu przekroczyło dziewięć osób).

W porównaniu do czerwca liczba pracowników w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się w lipcu tylko o 3 tys. To najsłabszy wynik dla tego miesiąca od 2013 r. Średnio w tym roku (pomijając styczeń, zaburzony przez zmianę próby przedsiębiorstw) zatrudnienie rosło o 4,9 tys. osób miesięcznie, w porównaniu do 7,3 tys. w tym samym okresie ub. r.

Oprócz bariery podażowej, wzrost zatrudnienia hamuje także osłabienie popytu na pracowników. – W ostatnim kwartale obserwujemy m.in. wyraźny spadek liczb ofert pracy publikowanych przez urzędy pracy, spada też odsetek przedsiębiorstw przemysłowych skarżących się na problem z pozyskaniem pracownika – zauważył Rybacki.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów