Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.09.2019 05:00 Publikacja: 23.09.2019 05:00
Lewica to wspólny szyld SLD, kierowanego przez Włodzimierza Czarzastego, Wiosny Roberta Biedronia oraz partii Razem pod wodzą Adriana Zandberga.
Foto: Archiwum, M. Zubrzycki mzi
Wysłaliśmy komitetom wyborczym, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach, ankiety dotyczące rynku kapitałowego. Od piątku publikujemy odpowiedzi – w kolejności ich otrzymania. Dzisiaj prezentujemy odpowiedzi Lewicy, czyli przedstawicieli partii Razem, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny.
Pierwsze pytanie z naszej ankiety brzmiało: jak istotny jest rynek kapitałowy dla komitetu wyborczego? Zaproponowana skala odpowiedzi to od 0 do 10 (0 – nieważny, 10 – najważniejszy). Przedstawiciele Lewicy odpowiedzieli, że ich ocena to 8. Jak czytamy w uzasadnieniu, na tak wysoką ocenę wpływa fakt, że Lewica ma świadomość, jak bardzo rynek kapitałowy łączy się z obszarami polityki państwa, na których najbardziej Lewicy zależy, czyli z infrastrukturą, odnawialnymi źródłami energii i polityką społeczną.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Agencja ratingowa S&P poinformowała o dokonaniu półrocznego przeglądu ratingu Polski, bez publikacji aktualizacji analiz. Długoterminowy rating kraju w walucie obcej to wciąż A- z perspektywą stabilną.
Narodowy Bank Polski poinformował, że rezerwy polskiego złota osiągnęły poziom 509,3 tony, co plasuje Polskę w czołówce światowych posiadaczy tego kruszcu. Tym samym NBP wyprzedził Europejski Bank Centralny, który ma 506,5 ton złota.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie nominalne brutto w gospodarce narodowej wyniosło w pierwszym kwartale tego roku 8962,28 zł – podał w piątek GUS. To oznacza wzrost o 10 proc. rok do roku, najniższy od trzech lat.
– Dostosowanie stóp procentowych nie oznacza początku cyklu obniżek – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji. Dodawał, że według niego tylko „radykalny” czynnik antyinflacyjny zmotywowałby Radę do kolejnej obniżki w czerwcu.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
– Dostosowanie stóp procentowych nie oznacza początku cyklu obniżek - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji. Dodawał, że według niego tylko „radykalny” czynnik zmotywowałby Radę do kolejnej obniżki w czerwcu.
Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów i rynku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy po raz pierwszy od półtora roku. Smaczkiem jest fakt, że znów obniżka stóp procentowych przez RPP zbiega się w czasie z wyborami w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas