Z badania KPMG przeprowadzonego wśród inwestorów strategicznych i finansowych wynika, że za najbardziej atrakcyjny sektor dla transakcji M&A w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy aż 69 proc. ankietowanych uznało branżę IT. Na drugim miejscu znalazła ochrona zdrowia, a na trzecim – logistyka i transport.

Większość ankietowanych uważa, że liczba transakcji oraz ich przeciętna wartość pozostaną na podobnym poziomie jak w ostatnim czasie lub nieznacznie wzrosną. Jakimi spółkami interesują się przejmujący? Największa grupa wskazała na firmy dojrzałe (71 proc. inwestorów finansowych i 39 proc. strategicznych) oraz spółki w fazie wzrostu (59 proc. i  64 proc.). Zaledwie 13 proc. spośród wszystkich ankietowanych inwestorów planuje przejmować startupy - przy czym znacznie częściej są nimi zainteresowani inwestorzy strategiczni.

Zapytani o motywy transakcji, inwestorzy strategiczni najczęściej wskazywali chęć ekspansji geograficznej oraz przejęcia portfolio produktów i usług. Natomiast zdecydowana większość inwestorów finansowych  twierdzi, że głównym czynnikiem przy dokonywaniu transakcji jest chęć osiągnięcia zysku na przyszłej odsprzedaży podmiotu.

W tym kontekście ciekawie prezentują się wyniki badania przeprowadzonego przez Bain&Company, z którego wynika, że w ostatnich 10 latach wzrost cen aktywów odpowiadał średnio za aż połowę zysków z inwestycji zrealizowanych przez fundusze private equity. Natomiast poprawa marż spółek portfelowych stanowiła zaledwie jedną szóstą stopy zwrotu. Ponadto, w przypadku 71 proc.  transakcji funduszom nie udało się zrealizować prognoz poprawy rentowności. Wzrost marż był średnio aż o 330 punkty bazowe niższy od zakładanego.

Zdaniem ekspertów Bain & Company, fragmentaryczne podejście do badania due diligence jest głównym powodem, dla którego funduszom nie udaje się zrealizować planów. Fundusze zbyt często skupiają się na poszczególnych obszarach działalności spółki, przez co tracą z pola widzenia łączące je relacje.