Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czwarta rewolucja przemysłowa, jak przyjęło się o technologicznych zmianach, jakie raptownie zachodzą w otwartych na innowacyjne zmiany przedsiębiorstwach, to niewątpliwie szansa dla polskiej gospodarki. Historia uniemożliwiła nam skorzystanie z mechanizacji i uprzemysłowienia trzeciej rewolucji przemysłowej, na fali której rozwinęły się choćby rolnicze wcześniej państwa – Korea czy Finlandia – stając się technologicznymi liderami. Teraz nasz kraj może zyskać potężny napęd dzięki przełomowi, jaki niesie ze sobą wdrażanie idei przemysłu 4.0. Szanse są realne, tym bardziej że polscy przedsiębiorcy coraz częściej widzą potrzebę zmian i zaczynają się do tego skoku przygotowywać. Szacuje się, że już siedem na dziesięć producentów z Polski, którzy znają koncepcję przemysłu 4.0, wdrożyło lub planuje wprowadzić u siebie technologie wchodzące w jej skład. Co więcej, niemal połowa przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce miała w br. zamiar zwiększyć nakłady na rozwój systemów informatycznych. Jednocześnie niemal sześć na dziesięć z nich deklarowało, że inwestycje te mają na celu zwiększenie produktywności. I to jest klucz.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 2,2 proc. rok do roku – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Płace w sektorze przedsiębiorstw urosły silniej od prognoz, przy topniejącym zatrudnieniu. Zawiodła produkcja przemysłowa. Poniedziałkowe dane GUS-u mają mieszany wydźwięk.
Na polskiej mapie dłużników są miejsca wyjątkowe – to miejscowości do 5 tys. mieszkańców. Żyje w nich prawie 16 mln osób, a więc około 40 proc. ludności, tymczasem długi ma jedynie 4,7 proc. z nich.
Produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 0,1 proc. rok do roku – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodatnią dynamikę roczną wykazała zaś produkcja budowlano-montażowa.
Inflacja bazowa w czerwcu wyniosła 3,4 proc. r./r. – podał Narodowy Bank Polski. To oznacza lekki wzrost względem maja (3,3 proc.).
Ponad połowa polskich firm obawia się wzrostu kosztów produkcji w wyniku wyższych ceł wprowadzonych przez USA. Trzy czwarte deklaruje, że zmieni strategię biznesową, co trzecia chce przenieść produkcję do innego kraju lub zmienić dostawców.