Czwarta rewolucja przemysłowa, jak przyjęło się o technologicznych zmianach, jakie raptownie zachodzą w otwartych na innowacyjne zmiany przedsiębiorstwach, to niewątpliwie szansa dla polskiej gospodarki. Historia uniemożliwiła nam skorzystanie z mechanizacji i uprzemysłowienia trzeciej rewolucji przemysłowej, na fali której rozwinęły się choćby rolnicze wcześniej państwa – Korea czy Finlandia – stając się technologicznymi liderami. Teraz nasz kraj może zyskać potężny napęd dzięki przełomowi, jaki niesie ze sobą wdrażanie idei przemysłu 4.0. Szanse są realne, tym bardziej że polscy przedsiębiorcy coraz częściej widzą potrzebę zmian i zaczynają się do tego skoku przygotowywać. Szacuje się, że już siedem na dziesięć producentów z Polski, którzy znają koncepcję przemysłu 4.0, wdrożyło lub planuje wprowadzić u siebie technologie wchodzące w jej skład. Co więcej, niemal połowa przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce miała w br. zamiar zwiększyć nakłady na rozwój systemów informatycznych. Jednocześnie niemal sześć na dziesięć z nich deklarowało, że inwestycje te mają na celu zwiększenie produktywności. I to jest klucz.
Teraz czas na rozwiązania AIoT
Jak wynika z badania Zebra Technologies, rekordowe 61 proc. firm na świecie wdraża dziś inteligentne rozwiązania. Skok jest ogromny – w zeszłorocznej edycji ankiety podobne deklaracje złożyło „jedynie" 49 proc. respondentów. W ciągu ostatniego roku wzrosła też liczba przedsiębiorstw z indeksem IE wynoszącym co najmniej 75 punktów, który pozwala uznać je za prawdziwie „inteligentne".
Indeks Intelligent Enterprise (IE – inteligentne przedsiębiorstwo) jest obliczany z uwzględnieniem 11 kryteriów, takich jak wizja IoT (internet rzeczy), poziom wdrożenia, zarządzanie danymi czy inteligentna analiza. W 2019 r. próg ten przekroczyło 17 proc. organizacji zatrudniających co najmniej 250 pracowników w porównaniu z ledwie 11 proc. w 2018 r. Co ciekawe, 37 proc. ankietowanych z sektora MŚP zatrudniających 50–249 pracowników uzyskało wynik 75 lub więcej punktów. Oznacza to, że małe i średnie przedsiębiorstwa z wizją IoT są często bardziej „inteligentne" niż korporacje.
– Gdy trzy lata temu wprowadziliśmy wskaźnik inteligentnego przedsiębiorstwa, wiele firm próbowało dopiero zrozumieć, jak najlepiej wdrożyć rozwiązania IoT i osadzić je w kontekście posiadanej infrastruktury – komentuje Drew Ehlers, Global Futurist w Zebra Technologies. I podkreśla, że coraz więcej firm angażuje się w realizację planów związanych z IoT, czemu będzie zapewne towarzyszyć wzrost inwestycji w perspektywie kilku najbliższych lat.