"Ten program o wartości 115 mln euro pozwoli polskim władzom umorzyć przedsiębiorstwom część odsetek, które muszą płacić z tytułu pożyczek, co pozwoli zmniejszyć ich obciążenie finansowe podczas obecnego kryzysu. Pomoże to przedsiębiorstwom w utrzymaniu działalności w tych trudnych czasach. W dalszym ciągu ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, gdyż zależy nam na skoordynowanym i skutecznym wprowadzaniu krajowych środków wsparcia, zgodnie z przepisami UE" - powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji, cytowana w komunikacie.
Polska zgłosiła Komisji na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa program o budżecie w wysokości 527 mln zł (ok. 115 mln euro), służący udzielaniu wsparcia przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami pandemii koronawirusa.
"Publiczne wsparcie w postaci dotacji bezpośrednich jest przeznaczone na częściowe pokrycie odsetek od pożyczek, które w innej sytuacji obciążałyby pożyczkobiorcę. Program będzie dostępny dla mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz dużych przedsiębiorstw doświadczających trudności w wyniku skutków gospodarczych pandemii koronawirusa" - czytamy w komunikacie.
Celem programu jest pomoc przedsiębiorstwom w zaspokojeniu bezpośrednich potrzeb kapitałowych i dzięki temu w utrzymaniu działalności.
Komisja uznała, że program zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach prawnych. W szczególności (i) wsparcie na jedno przedsiębiorstwo nie przekroczy 800 tys. euro, zgodnie z tymczasowymi ramami, oraz (ii) pomoc nie zostanie przyznana przedsiębiorstwom, które w dniu 31 grudnia 2019 r. znajdowały się już w trudnej sytuacji.