I tak od 18 maja otwarte będą mogły być bary, restauracje, kawiarnie. Premier zachęcał do tego, by tam, gdzie jest to możliwe, otwierały się ogródki. Działalność będzie jednak możliwa także wewnątrz lokali gastronomicznych. Wszędzie zachowany ma być reżim sanitarny. Po każdym kliencie stolik ma być dezynfekowany. Jest też limit klientów w lokalu: jedna osoba na 4 mkw. Między stolikami mają być dwa metry odległości. Może być metr, jeśli będą przegrody. Odległość między gośćmi siedzącymi przy różnych stolikach nie może być mniejsza niż 1,5 metra.
Od najbliższego poniedziałku czynne mogą być zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Także tu obowiązywać mają ograniczenia sanitarne. A wizyty najlepiej umawiać przez telefon lub internet. Chodzi o to, by zakłady nie zamieniły się w poczekalnie pełne klientów.
Więcej osób będzie mogło korzystać z transportu miejskiego. Do tej pory zajęte mogło być co drugie miejsce siedzące w autobusie czy tramwaju, teraz limit wzrośnie do 30 proc. miejsc siedzących i stojących.
Od 18 maja będzie też można korzystać z otwartych obiektów sportowych, stadionów, boisk, orlików. Otwarte będą mogły być także hale i sale sportowe z tym, że obowiązywać będą limity korzystających. Możliwe będą też zajęcia i próby w szkołach artystycznych.
Od 25 maja w szkołach podstawowych, dla uczniów klas 1–3 organizowane będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. Ma to ułatwić rodzicom powrót do pracy. Nadal wypłacany będzie zasiłek opiekuńczy, jeśli dzieci zostaną w domach. Możliwe będą konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów. Ruszą praktyki i staże dla uczniów techników i szkół policealnych. Od 1 czerwca uczniowie będą mogli osobiście konsultować się z nauczycielami m.in. w sprawach ocen.