W ramach comiesięcznego ankietowego badania nastrojów konsumentów, GUS od kwietnia zadaje kilka dodatkowych pytań związanych z epidemię koronawirusa. Jedno z nich dotyczy obaw o utratę pracy lub konieczność przerwania działalności gospodarczej.
W kwietniu (od 6 do 14 dnia miesiąca) utratę zatrudnienia za bardzo prawdopodobną lub możliwą uważało 48,1 proc. spośród pracujących uczestników badania. W maju (od 4 do 13 dnia miesiąca) takie obawy miało już tylko 34,1 proc. respondentów.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który odzwierciedla oceny i oczekiwania gospodarstw domowych dotyczące ich sytuacji finansowej oraz stanu gospodarki, a także skłonność konsumentów do dokonywania ważnych zakupów, wzrósł w maju do -30,1 pkt, z najniższego od marca 2004 r. poziomu -36,4 pkt w kwietniu. Ujemny odczyt oznacza jednak, że wśród Polaków wciąż przeważają pesymiści.
Co zrozumiałe, w maju zmalała wartość tych składowych BWUK, które wyrażają oceny bieżącej sytuacji gospodarstw domowych i stanu gospodarki, wzrosła natomiast wartość tych, które wyrażają oczekiwania na przyszłość.
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) wzrósł w maju do -37,3 pkt z -47,4 pkt w kwietniu.