Firmy, które na skutek pandemii i związanego z nią lockdownu utraciły co najmniej część przychodów, mogą korzystać z różnych form wsparcia ze strony państwa – podpowiadają eksperci firmy doradczej KPMG. O formach wsparcia opowiadali w czasie konferencji online „Źródła finansowania i dotacji" zorganizowanej w ramach KPMG (e)Forum „Biznes w czasach pandemii".
Tarcza antykryzysowa
Wiele form wsparcia przedsiębiorców rząd zapisał w tarczy antykryzysowej, która cały czas jest modyfikowana.
– Każdy przedsiębiorca, u którego wystąpił kwalifikowany spadek obrotów gospodarczych w następstwie epidemii Covid-19, może wnioskować o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy od tych świadczeń – mówił Wojciech Majkowski, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.
Dopłaty mogą sięgać połowy wynagrodzenia minimalnego lub nawet połowy płacy pracownika, nie więcej jednak niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w zależności, czy wnioskowane dofinansowanie jest związane z przestojem ekonomicznym czy obniżonym wymiarem czasu pracy. Do tego dochodzi dopłata do składek na ubezpieczenia społeczne – w części finansowanej przez pracodawcę. Warunki przestoju lub obniżenia czasu pracy objętego dopłatami firma musi zgodnie z obowiązującymi przepisami uzgodnić z reprezentacją pracowników. Docelowo jest szansa, że przepisy te zostaną zmienione i będzie możliwość uzyskania dofinansowania nawet w przypadku braku zmian warunków pracy, ale nadal pod warunkiem spadku obrotów. Pracowników objętych dopłatami nie można zwolnić z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. – Inaczej mówiąc, pracownik jest chroniony w okresie dofinansowania – tłumaczył Wojciech Majkowski. Dofinansowanie wypłaca dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy.
Firma może się także ubiegać o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników od starosty. W tym przypadku uprawnionymi są jedynie mikro-, mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów krajowych. Zasadą jest, że wysokość spadku obrotów będzie determinować wysokość dofinansowania. Im wyższy spadek obrotów, tym wyższa dopłata. Z punktu widzenia samych kwot możliwych do uzyskania, porównując oba te rozwiązania, korzystniejsze wydaje się dofinansowanie z FGŚP. Wysokość dofinansowania możliwa do uzyskania będzie stosunkowo wyższa, w szczególności w tych przypadkach, w których spadek obrotów uprawniający do ubiegania się o przedmiotowe dofinansowanie oscylował w dolnych granicach – mówił dr Konrad Kleszczewski, menedżer w dziale doradztwa podatkowego w KPMG. Dofinansowanie może być przyznane od miesiąca złożenia wniosku na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Starosta może też ze środków Funduszu Pracy udzielić mikroprzedsiębiorcy jednorazowej pożyczki do wysokości 5000 zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczka wraz z odsetkami może być umorzona, jeśli mikrofirma przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia nie zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej.