Polski Ład: Kto zapłaci większe podatki

Wicepremier Jarosław Gowin mówił o rozpościeraniu czerwonych dywanów dla polskich firm. – W praktyce oznacza to wyższe podatki – replikują pracodawcy.

Publikacja: 15.05.2021 15:23

Polski Ład: Kto zapłaci większe podatki

Foto: PAP

W przedstawionym w sobotę przez PiS nowym programie rozwoju strategicznego „Polski Ład", rząd podkreśla, że reforma podatkowa będzie również korzystna dla pracodawców, ponieważ obniży koszty pracy. Zapowiedziano też szereg działań, które mają poprawić dobry klimat dla firm, w tym m.in. nowe ulgi podatkowe.

Wicepremier Jarosław Gowin mówił podkreślał, że trzeba rozpościerać czerwone dywany także dla polskich firm, a nie jak dotychczas – głównie tych zagranicznych. - Czerwony dywan oznacza w rzeczywistości podwyżkę podatków – replikuje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

- To dobrze, że Polski Ład został w końcu ogłoszony. Przedstawiono dziesiątki  propozycji zmian wartych miliardy złotych. Ale nie poinformowano, kto zapłaci za te wszystkie obietnice. A zapłacą lepiej zarabiający Polacy i przedsiębiorcy, bo odprowadzą wyższe podatki. Kolejny raz podwyżkę podatków nazywa się podniesieniem opłat, obciążeń – mówi Witucki.

Program podatkowy Polskiego Ładu to kwota wolna w wysokości 30 tys. zł. jak i zwiększenie progu podatkowego do 120 tys. zł.  Jednocześnie przewidywane są zmiany w składce zdrowotnej. - Składka ta staje się zwykłym podatkiem, płaconym od wysokości dochodu. Oznacza to wzrost obciążeń dla przedsiębiorców z 19 proc. na 28 proc., a dla osób uzyskujących dochody z działalności osobistej z 32 proc. na 41 proc. – wylicza prof. Adam Mariański, ekspert BCC ds. podatków, prezes Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Jak dodaje, z prezentowanych założeń wynika, że dla osób osiągających dochody powyżej 8.000 zł miesięcznie wzrosną obciążenia, zarówno osób pracujących na umowach o pracę, cywilnoprawnych, jak i prowadzących własną działalność gospodarczą (o ok. 50 proc.). - Pogłębi to niesprawiedliwe opodatkowanie, w zależności od rodzaju źródła przychodów. Dodatkowo, w małych i średnich firmach zmniejszą się dochody po opodatkowaniu (o 9 proc.), a tym samym może to znacząco zahamować inwestycje – analizuje Mariański.

- Zapowiadane zmiany oznaczają de facto wzrost podatków  dla przedsiębiorców i samozatrudnionych. Więcej zapłacą osoby lepiej zarabiające czyli specjaliści, eksperci. A Polska właśnie teraz potrzebuje jeszcze większej przedsiębiorczości, innowacyjności, rozwoju kapitału intelektualnego i ludzkiego. Potrzebuje inżynierów, informatyków, naukowców, programistów, lekarzy itp. Nie możemy sami podkopywać sobie podstaw rozwoju wypychając tych fachowców do pracy za granicę, gdzie wynagrodzenia na rękę okażą się dla nich korzystniejsze – podkreśla Maciej Witucki.

I dodaje, że Okres wychodzenia z kryzysu to nie czas na podnoszenie podatków, kiedy inne kraje je raczej obniżają. Wyraził też nadzieję, że program Polski Ład, który ma reformować Polskę, zostanie pilnie i dogłębnie skonsultowany ze stroną społeczną, pracodawcami, związkami zawodowymi. Rząd zapowiedział dyskusję na ten temat na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego 20 maja br.

Gospodarka krajowa
Nowe rozdanie w NBP. Zaskakująco krótkie wystąpienie prezesa
Materiał Promocyjny
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna
Gospodarka krajowa
RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie
Gospodarka krajowa
Monopolizacja w Polsce poszła za daleko
Gospodarka krajowa
W gospodarce wiosna, a stopy procentowe zamrożone
Materiał Promocyjny
Pierwsze święta z AI, czyli prostsza droga prezentu do klienta
Gospodarka krajowa
Czy czeka nas hossa dekady?
Gospodarka krajowa
Politycy w szeregach banku centralnego