Odbicie motywowane jest oczekiwaniami na poluzowanie polityki monetarnej przez Fed w dalszej części roku oraz danymi, które zmniejszyły obawy związane z recesją. W ubiegłym tygodniu dobrze wypadła sprzedaż detaliczna w USA oraz cotygodniowe dane z rynku pracy. W kontekście oczekiwań związanych z dalszą ścieżką stóp procentowych kluczowy będzie wydźwięk sympozjum światowych bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole. W przeszłości padały na nim zapowiedzi zbliżających się zmian w polityce monetarnej. Jeśli we wrześniu Fed ma wesprzeć słabnącą gospodarkę, nadarza się ku temu najlepsza okazja, aby to zakomunikować.
Oczekiwania dotyczące poluzowania polityki monetarnej w USA ciążą dolarowi i pchają notowania złota na nowe szczyty. Jedna uncja dobiła dziś do 2500 USD. Eurodolar jest tymczasem na najwyższych poziomach od końca 2023 powyżej 1.10. W tym tygodniu oprócz sympozjum w Jackson Hole warto w kalendarium zwrócić uwagę na serię wstępnych danych PMI, które obrazować będą poziom koniunktury gospodarczej w mijającym miesiącu.
Taniejący dolar wyraźnie pomaga złotemu. Para EURPLN zbliża się do ostatnich minimów na 4.25. Na rynku USDPLNa te zostały już pogłębione, a dolar jest najtańszy od 3 lat. Luzowanie polityki monetarnej na świecie, przy stabilizacji kosztu pieniądza w kraju, powinno dalej wspierać kurs polskiej waluty.
Ropa znajduje się pod presją, a baryłka WTI spada do poziomu 75 USD. Ryzyka związane z geopolityką schodzą na drugi plan, a perspektywa spowolnienia ciąży notowaniom surowca. W szerszym horyzoncie kurs WTI pozostaje w szeroko zakrojonym trendzie bocznym, gdzie od dołu ogranicza go rejon 71 USD.
US500.f; D1