Tempo przebijania oczekiwań hamuje w 2 kwartale

Amerykański sezon wynikowy za 2 kwartał przynosi pewne wyhamowanie w przypadku przebijania oczekiwań przez raportujące spółki. Jednocześnie najnowsze prognozy dotyczące wzrostu zysków sektora technologicznego implikują zmniejszenie się luki między sektorem a całym rynkiem. To dokłada dodatkowej presji przed wynikami czołowych spółek technologicznych, które poznamy w tym tygodniu.

Publikacja: 30.07.2024 17:18

Tempo przebijania oczekiwań hamuje w 2 kwartale

Foto: AFP

Jak na razie 79% wszystkich spółek w indeksie S&P500, które przedstawiły swoje wyniki za kalendarzowy 2 kwartał, przebiło oczekiwania rynkowe na poziomie EPS. Choć jest to bardzo dobry wynik, tak relatywnie w stosunku do całościowego wyniku za 2Q23 oznacza spadek o 2 p.p. Jednocześnie dotychczas 15% spółek rozczarowało swoją zyskownością wobec 16% z poprzedniego roku. 

Większy rozdźwięk widać na poziomie przychodów. Jak na razie jedynie 36% spółek przebiło oczekiwania, a 20% osiągnęło niższą sprzedaż niż przewidywano. W poprzednim roku w 2 kwartale aż 59% spółek przebiło oczekiwania i jedynie 15% zanotowało słabszą sprzedaż. 

Wyhamowanie przebijania oczekiwań zaczyna sugerować, że powoli tempo wzrostu prognoz dogania realne zyski firm, a tym samym tworzy coraz mniejszy potencjał do wyceniania przyszłych pozytywnych zaskoczeń w obecnej cenie akcji. Dalej jednak inwestorzy wydają się faworyzować zwycięzców, a cały indeks od początku sezonu wzrósł o 1,8%.

W przypadku rozbicia na poszczególne sektory najlepiej radzi sobie jak na razie ochrona zdrowia, w której 90% z dotychczasowych raportów przebiło oczekiwania na poziomie EPS. W przypadku sprzedaży, 38% spółek osiągnęło wyższą sprzedaż niż się spodziewano. Na poziomie zysków najgorzej radzi sobie sektor dóbr dyskrecjonalnych, w którym w jedynie 64% spółek przebiły oczekiwania. 

Sektor IT na razie radzi sobie dość dobrze. 78% spółek przebiło oczekiwania na poziomie EPS, a na poziomie przychodów 39%. Jednocześnie warto zaznaczyć, że premia oczekiwanego wzrostu EPSu dla całego sektora w stosunku do S&P 500 lekko spadła i obecnie konsensus przewiduje 17,3% wzrost zysków. Za wzrostem tym przede wszystkim stoją dalej spółki związane z półprzewodnikami, co do których konsensus przewiduje 149% wzrost, oraz spółki odpowiedzialne za sprzęt elektroniczny (przewidywany wzrost o 13,4%). Jednocześnie są to jedyne segmenty w sektorze, których wyniki mają być lepsze od całego indeksu, którego implikowany wzrost EPSu wynosi 10,3%. 

To rzuca nieco cienia na dalsze wzmacnianie wzrostów całego rynku przez sektor technologiczny, a wzrost obaw inwestorów częściowo odwzorowują ruchy kapitału od spółek technologicznych do spółek mniejszych, który widzieliśmy na rynku w ciągu ostatniego miesiąca. Wyhamowanie tempa przebijania oczekiwań w połączeniu z coraz węższą implikowaną przewagą spółek technologicznych nad całym rynkiem stawia jeszcze większą presję na gigantów technologicznych, którym przyjdzie raportować swoje wyniki w tym tygodniu. Rynek obecnie zdaje się wyceniać pozytywne zaskoczenie wynikami, więc nawet ewentualne zaraportowanie wyników zgodnych z konsensusem może przy obecnych warunkach rynkowych wywołać negatywną reakcję inwestorów. 

Tymoteusz Turski

Analityk Rynku Akcji XTB

Giełda
Słabo na Wall Street
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Giełda
Wall Street szuka szczęścia w nieszczęściu
Giełda
Otwarcie kwartału w korelacji ze światem
Giełda
Próba kontry w atmosferze wyczekiwania
Giełda
Wtorek na GPW: Wyniki Orlenu, dywidenda XTB, shorty odpuszczają Żabce
Giełda
Próba odreagowania na giełdach. WIG20 domyka lukę bessy