Tymoteusz Turski

Rajd na memowych akcjach ciągle trwa

Wczorajszą sesją wstrząsnął jeden tweet opublikowany przez tradera o pseudonimie “Roaring Kitty”, jednego z głównych aktorów short squeeze’u na akcjach GameStop z 2021 r.

Gorące nastroje przed danymi inflacyjnymi

Początek tygodnia pozostaje pod znakiem napiętych oczekiwań przed danymi inflacyjnymi w USA.

Polskie banki pod presją wakacji kredytowych i kredytów frankowych

Piątek nie przyniósł kontynuacji pozytywnych nastrojów na polskiej giełdzie. Indeks szerokiego rynku WIG notuje ponad 0,7% spadek, najgorzej radzi sobie indeks WIG20 z ponad 1,5% przeceną. sWIG 80 pozostaje na poziomach zamknięcia z poprzedniej sesji, a mWIG40 utrzymuje lekkie wzrosty.

Akcje europejskie na historycznych szczytach

Europejskie akcje osiągają w tym tygodniu nowe szczyty. Indeks Stoxx Europe 600 wzrósł dziś do ponad 517 pkt., przebijając tym samym rekordowe wartości z tego tygodnia. Kontynuujące optymistyczne trendy wśród europejskich spółek są mieszanką kilku czynników.

Szwedzki bank centralny decyduje się aktywnie podążać za danymi gospodarczymi

Na giełdzie trwają dziś neutralne nastroje. Główne światowe indeksy nabierają oddechu, fluktuując w okolicach cen zamknięcia z poprzedniej sesji. Amerykańskie S&P 500 po pierwszej godzinie handlu notuje lekki spadek o 0,1%, Nasdaq traci 0,17%, a Dow Jones utrzymuje się w okolicy małego 0,1% wzrostu. Na europejskich giełdach również nie widać dużych ruchów. Francuski CAC 40 wzrasta o ok. 1%, DAX notuje dalsze wzrosty o ok. 0,3%, a polski WIG waha się w okolicach +0,3%.

Energetyka na pierwszym planie

W trakcie dzisiejszej sesji europejskie indeksy kontynuowały wczorajsze wzrosty. Najmocniej wybija się DAX, który rośnie aż o 1,4%. W indeksie najmocniej zyskuje Infineon. Spółka obniżyła swoje prognozy na ten rok, potwierdzając tym samym nastawienie rynku do półprzewodników. Ze względu na dużą ekspozycję na rynek pojazdów elektrycznych spółka ma obecnie problemy z popytem związanym z cyklicznością działalności. Jednocześnie, obniżka prognoz okazała się niższa niż przewidywali inwestorzy, a ich uwaga zwróciła się z jednej strony na informacje o programie cięcia kosztów w spółce, a z drugiej na sygnały odnośnie dobijania do dna cyklicznego. Stąd inwestorzy widzą już potencjał do odbicia w dłuższej perspektywie, co objawia się dwucyfrowym wzrostem kursu akcji.

Rynek w oczekiwaniu na wyniki gigantów

Ten tydzień przyniesie kolejne bardzo istotne dla sentymentu rynkowego wyniki spółek. W tym tygodniu raportować będą m.in. Amazon i Apple. Tym samym, nie licząc Nvidii, poznamy wyniki wszystkich czołowych spółek technologicznych, wchodzących w skład tzw. “Siedmiu Wspaniałych”.

Rynki biorą oddech po ostatnich wzrostach

Europejskie indeksy giełdowe notują lekkie przeceny częściowo niwelując zyski wyrobione od początku tego tygodnia. Niemiecki DAX traci ok. 0,47%, brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,3%, a polski WIG20 zamyka sesję z -0,93% stratą.

Negatywne momentum trwa dalej

W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.