Tymoteusz Turski

Disney z kinowym rekordem tego roku

Rynek akcji notuje dziś odbicie po korekcyjnym zeszłym tygodniu. Na Starym Kontynencie najlepiej radzą sobie polskie indeksy z WIG20 na czele. Polski indeks “blue-chipów” zyskuje dziś ponad 1,8%. Indeks szerokiego rynku WIG zyskuje ponad 1,6%. Lekką poprawę widać także na innych europejskich rynkach. Niemiecki DAX zyskuje prawie 0,3%, francuski CAC40 ponad 0,8%, a włoski IT40 wzrasta o 0,7%. Jedynym europejskim indeksem z problemami jest brytyjski FSTE100, który spada dziś o prawie 0,2%.

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem.

Apple wreszcie dołącza do wyścigu AI

Mimo obiecującego początku sesji rynek europejski w dalszej części dnia poddał się kontynuującej fali spadkowej wywołanej wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Rosnąca popularność skrajnej prawicy zwiększa rynkową niepewność

Wybory do Parlamentu Europejskiego, jakie odbyły się w ten weekend, przyniosły umocnienie się tendencji wzrostu popularności partii skrajnie prawicowych.

Rynek chińskich producentów samochodów stoi przed wyzwaniami wzmożonej konkurencji

EBC zgodnie z oczekiwaniami zdecydował się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Mimo to ciężko mówić o narracji gołębiej po stronie banku centralnego, a informacje z konferencji nastawiają raczej do ostrożnego podejścia ze względu na wciąż mocną presję inflacyjną. Tym samym ciężko mówić o decyzji i narracji EBC jako katalizatorze wzrostów, a raczej mamy do czynienia z wykluczeniem scenariusza negatywnego dla wycen na rynku akcji. W efekcie niemiecki DAX po lekkiej korekcie wciąż utrzymuje się na dodatnich poziomach (ponad +0,4%), Euro Stoxx rośnie 0,5%, CAC 40 zyskuje 0,36%, a włoski IT40 prawie 0,5%.

Polski gaming na czerwono po kwartalnych wynikach

Polski rynek, podobnie jak reszta indeksów europejskich, notuje dziś mocne przeceny. WIG20 traci dziś ponad 1,7%, szeroki indeks WIG spada o prawie 1,5%, mWIG40 traci 1%, a sWIG80 1,4%.

Nvidia wybija nowe szczyty, a na amerykańskim rynku mocne wahania

Polska giełda zanotowała dziś szóstą sesję z rzędu spadków. Straty notowały wszystkie główne indeksy z WIG20 na czele.

Problemy w nieruchomościach

Polski rynek otworzył poniedziałek ze wzrostami na wszystkich głównych indeksach.

Rajd na memowych akcjach ciągle trwa

Wczorajszą sesją wstrząsnął jeden tweet opublikowany przez tradera o pseudonimie “Roaring Kitty”, jednego z głównych aktorów short squeeze’u na akcjach GameStop z 2021 r.

Gorące nastroje przed danymi inflacyjnymi

Początek tygodnia pozostaje pod znakiem napiętych oczekiwań przed danymi inflacyjnymi w USA.