W pierwszych minutach poniedziałkowego handlu inicjatywę na krajowym rynku przejęli sprzedający. Godzinę po stracie poniedziałkowych notowań indeks największych spółek WIG20 znalazł się 0,8 proc. pod kreską, utrzymując się nieco powyżej poziomu 1900 pkt. Słabość warszawskiego parkietu kontrastuje z kolorem zielonym obecnym na większości pozostałych europejskich rynkach akcji, gdzie o poranku więcej do powiedzenia mają kupujący. Większość głównych indeksów na giełdach Starego Kontynentu rozpoczęła notowania na plusach, ale skala wzrostów jest ograniczona.

Czytaj więcej

Poranek maklerów – Odbicie w Warszawie?

W Warszawie sprzedający są najbardziej aktywni w segmencie największych spółek wchodzących w skład WIG20. Biorąc pod uwagę zasięg zniżek negatywnie wyróżniają się walory CD Projektu, które po piątkowym odreagowaniu znów znalazły się pod presją zniżkując o prawie 2,5 proc. Ponadto chętnie wyprzedawano papierów banków, wśród których najmocniej tracił Alior. Na celowniku sprzedających znalazły się także akcje Orlenu, na którego inwestorzy już od dłuższego czasu patrzą niezbyt przychylnym okiem obawiając się efektów, jakie może przynieść m. in. sterowanie cenami paliw. Negatywnym nastrojom skutecznie opierają się jedynie notowania Allegro, PGE, KGHM i Pepco. W przypadku energetycznego giganta zwyżka sięga niemal 3 proc.

Sprzedający zdominowali również handel na szerokim rynku, co przekłada się na spadki większości walorów. Nie brakuje jednak pozytywnych wyjątków. Na celowniku kupujących znalazły się akcje Elektrociepłowni Będzin, której kurs rośnie o ponad 20 proc. Wzmożony popyt na papiery spółki to efekt publikacji raportu wynikowego za II kwartał, który pozytywnie zaskoczył rynek.

Czytaj więcej

Kursy walut. Złoty znów słabnie