Analitycy zwracają szczególną uwagę na spółki paliwowe. WIG-paliwa to najlepszy wskaźnik branżowy na GPW w tym miesiącu, a sam Lotos zyskał już około 20 proc. Wczoraj kurs gdańskiej firmy osiągnął pułap 79,2 zł za akcję, najwyższy od przeszło dwóch lat.
Surowce energetyczne kontynuują zwyżki. Amerykańska inflacja nie zaskakuje
Krystian Brymora, DM BDM
Wtorek na GPW upłynął pod znakiem czerwieni. Relatywna siła z początku tygodnia przerodziła się w słabość. WIG20 stracił -1,3% (-1,8% MTD, -7,6% YTD) przy ok. -0,5% stracie europejskich benchmarków. Spośród indeksów sektorowych negatywnie wyróżniały się banki (-3,1%), szczególnie PKO (-4,3%) oraz gaming (-3,2%) z naciskiem na CDR (-4%) i TEN (-6,6%), który w szybkim tempie wraca do niedawnych minimów na 153,1 PLN. Pozytywnie zachowywały się spółki paliwowe, szczególnie Lotos, który zyskał w tym miesiącu już 20% MTD. WIG-Paliwa to najlepszy sektor w tym miesiącu na GPW (+7,4% MTD). Dobrze performują się spółki energetyczne (+3,4% MTD) czy mediowe (+2,3% MTD). W sWIG80 wyróżniał się Auto Partner (+5,9%, +4,9% MTD). Po sesji spółka poinformowała o sprzedaży 10,5 mln akcji (8%) w ABB. Średnie dyskonto w takich transakcjach to historycznie -10%. Z kolei zarząd PCC Rokita rekomenduje przeznaczenie 13,23 PLN/akcję (13,5%) na dywidendę, co powinno wspierać dzisiejsze notowania. Ostatnie spółki publikują raporty za 4Q’21. Po Świętach będziemy płynnie przechodzić w raportowanie 1Q’22. Na Wall Street również spadki. S&P500 po początkowych wzrostach stracił 0,3% (-2,9% MTD). Wtorkowa sesja przebiegała pod znakiem danych o inflacji, która wyniosła 8,5% w przypadku wskaźnika zasadniczego - najwięcej od czterech dekad - ale była lepsza od oczekiwań dla inflacji bazowej, która nie uwzględnia zmiennych cen żywności i energii. W sektorze surowców ropa przekroczyła poziom 100 dolarów za baryłkę (+6,1%, +34% YTD) po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział kontynuację wojny na Ukrainie. Wzrosty kontynuował również węgiel energetyczny i koksujący. Gaz stabilnie. Nastroje o poranku środowej sesji są neutralne.
Rosnący WIBOR wpływa na modele wyceny firm
Marcin Brendota, BM Alior Banku
Wtorkowa sesja przyniosła osłabienie notowań na krajowym rynku, co było zwłaszcza odczuwalne w segmencie największych spółek. W ramach tej grupy najbardziej obciążyły indeks banki, które w środowisku rosnących stóp procentowych, mimo szans na wyższy dochód odsetkowych, są również pod presją ryzyka spowolnienia akcji kredytowej oraz możliwego pogorszenia jakości portfeli kredytowych. A jak wskazują wypowiedzi przedstawicieli RPP oraz wyceny instrumentów na stopę procentową, cykl podwyżek jeszcze będzie trwać. Tylko w odniesieniu do najbliższych kwartałów jest „wyceniany” WIBOR3M o ponad 2 pp wyższy od bieżącej stopy referencyjnej. Z punktu widzenia rynku będzie to miało kilka implikacji. Oprócz typowych oczekiwanych skutków związanych z bezpośrednim działaniem polityki pieniężnej na gospodarkę, wzrost stopy wolnej od ryzyka oznacza wzrost stopy dyskontowej, która z kolei negatywnie oddziałuje na dochodowe modele wyceny przedsiębiorstw.