Dobre wyniki sprzyjały zwyżkom

Na Wall Street powrócił optymizm. W środę indeksy poszyły w górę, gdyż kilka dużych firm pokazało bardzo dobre wyniki finansowe i prognozy. Dotyczyło to zwłaszcza Boeinga, producenta samolotów, i linii lotniczej Delta Air Lines. Szczególnie imponujący był wzrost notowań przewoźnika powietrznego, którego notowania podskoczyły prawie 7 procent.

Publikacja: 21.10.2010 01:16

Dobre wyniki sprzyjały zwyżkom

Foto: GG Parkiet

Niewiele gorszą spółką pod tym względem była Boston Scientific Corp., producent rozruszników serca. Spośród 73 firm z indeksu Standard & Poor’s 500, które od 7 października opublikowały sprawozdania finansowe za trzeci kwartał, 62 spółki osiągnęły wyższy zysk na jedną akcję, niż prognozowali analitycy.

Zysk netto tej grupy zwiększył się o 54 proc., przychody zaś o 6,7 proc. Wśród drożejących była też Yahoo! Inc., właściciel popularnego portalu internetowego. Kwartalny zysk netto tej firmy zwiększył się ponaddwukrotnie. Spadała kapitalizacja banku Morgan Stanley, który miał stratę 7 centów na jeden walor. O 18.00 naszego czasu Standard & Poor’s 500 miał na plusie ponad 1 proc.

W Europie po słabym starcie indeks Stoxx Europe 600 zyskiwał, ale później jego 0,4-proc. wzrost wyparował i zaczął się okres zmiennych notowań, kiedy ten wskaźnik wielokrotnie gościł po obu stronach kreski. Ostatecznie dzień zakończył 0,3 proc. nad kreską. Akcje firmy Peugeot Citroen drożały, gdyż jej kierownictwo po lepszych, niż oczekiwano, wynikach za trzeci kwartał zdecydowało się na podniesienie rocznej prognozy. Rezultatami finansowymi pozytywnie zaskoczył też niemiecki BASF, producent chemikaliów. Aż ponad 9 proc. drożały papiery Novo Nordisk, największego na świecie wytwórcy insuliny. Pomógł mu w tym regulator rynku amerykańskiego (FDA), opóźniając wejście do sprzedaży konkurencyjnego leku.

Złoto drożało, gdyż spadał kurs dolara. Na nowojorskiej giełdzie Comex w kontraktach grudniowych rano cena tego kruszcu podskoczyła 0,5 proc., do 1342,20 USD za uncję. W tym czasie zwyżka na rynku dostaw natychmiastowych w Londynie sięgała 0,7 proc. (1341,70 USD). 2,6-proc. spadek notowań we wtorek zachęcił wielu inwestorów do zakupów. O 17.00 naszego czasu uncja w Londynie kosztowała 1342,93 USD, prawie 11 dolarów więcej niż we wtorek.

Miedź, po najgłębszym spadku cen od trzech miesięcy, we wtorek minimalnie drożała. O 17.00 w Londynie tona w dostawach trzymiesięcznych kosztowała 8264,50 USD, 4,5 dolara więcej niż na zamknięcie we wtorek. Analitycy spekulowali, że dalsze ułatwienia w dostępie do kredytu w USA będą korzystne dla producentów metali przemysłowych.

Ropa naftowa w Nowym Jorku (do 17.00 naszego czasu) drożała 1,58 USD, w Londynie zwyżka wynosiła zaś 1,83 dolara. Jednym z czynników były prognozy wskazujące na spadek zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Zmalały też obawy o spadek popytu w Chinach.

[link=http://www.parkiet.com/temat/39.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/surowce_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/82.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/surowce_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=8&sid=710718db8c6e8495aa97973b9609d342][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/surowce_forum.jpg][/link]

Giełda
Remis ze wskazaniem
Giełda
Perspektywa nowego rekordu WIG20 oddala się
Giełda
Kolejna sesja z przewagą sprzedających
Giełda
Nowe rekordy przybliżają korektę na Wall Street
Giełda
Pierwszy powiew optymizmu przed sezonem wyników
Giełda
Na szczycie mocno zawiało. Zwałka WIG20