Tanieją również małe i średnie spółki. Indeksy sWIG80 i mWIG40 traciły na otwarciu odpowiednio 0,19 proc. i 0,21 proc. Indeks szerokiego rynku był rano notowany 0,43 proc niżej niż na zamknięciu poprzedniego dnia. Wśród inwestorów z rynku terminowego spadła w czwartek rano liczba otwartych pozycji. Notowania WIG20 znajdują się jednak blisko oporu, który stanowi rekord hossy ustanowiony w miniony piątek, co daje nadzieje, że czwartkowa sesja nie będzie nudna i przyniesie bardziej zdecydowany ruch cen.

Wskazówek co do kierunku tego ruchu nie dostarczyła środowa sesja za oceanem, która zakończyła się bez rozstrzygnięcia. Indeks S&P500 oscylował w przedziale o szerokości 12 punktów i zakończył notowania na poziomie 1314,41 pkt. co oznaczało jedynie 0,02 proc wzrostu w porównaniu do wtorkowego zamknięcia. Dziś o godzinie 8.30 kontrakty na amerykański indeks notowane były o 0,04 proc. wyżej niż w środę. Trwa więc konsolidacja po realizacji zysków zapoczątkowanej w poniedziałek.

Na rynku walutowym czwartkowy poranek przyniósł kolejną próbę ustanowienia nowego szczytu hossy na wykresie EURUSD. Euro umacnia się do dolara w tempie 0,46 proc. Opór dla dalszych wzrostów ciągle stanowi poziom konsolidacji ze stycznia 2010. O godzinie 8.30 jedno euro było warte 1,4506 dolara. Silna pozostaje również złotówka. Notowania pary EURPLN tracą w czwartek rano 0,43 proc. i naruszyły krótkoterminowe wsparcie z 8 kwietnia, co z punktu widzenia analityków technicznych otwiera drogę do dalszych spadków. Nasza waluta w stosunku do dolara umocnia się już w tempie 0,8 proc., a notowania USDPLN znajdują się najniżej od grudnia 2009 po tym jak pokonały dziś wsparcie w postaci dołka z listopada 2010.

Trwa trend wzrostowy na kontraktach na złoto. Po tym jak w zeszłym tygodniu ustanowiony został nowy rekord doszło do krótkiej realizacji zysków, jednak czwartkowa sesja to już drugi dzień z rzędu, kiedy inwestorzy chętnie zajmują długie pozycje w złocie.

Danych makroekonomicznych poznamy w czwartek stosunkowo niewiele, jednak czeka nas kilka ważnych odczytów. O godzinie 14:30 na rynek napłyną wiadomości z amerykańskiego rynku pracy (poznamy liczbę nowozarejestrowanych bezrobotnych), oraz informacje o inflacji producentów w USA. PPI, mimo że na co dzień mniej istotna, w sytuacji wzmożonych niepokojów wokół rosnących cen z pewnością będzie uważnie obserwowana przez inwestorów. O godzinie 14:00 podana zostanie zmiana podaży pieniądza w Polsce.