Europa przyspieszyła w I kwartale

Globalna ucieczka od ryzyka, obserwowana wczoraj przez większość dnia na rynku walutowym, surowcowym i giełdach, niespodziewanie przerodziła się w szybkie odrabianie strat w czasie godzin amerykańskich.

Aktualizacja: 25.02.2017 19:01 Publikacja: 13.05.2011 10:15

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM

Foto: XTB

Na wykresach większości aktywów, które wcześniej traciły na wartości, zostały wyrysowane „kształty” zwiększające szanse na wzrostowe odbicie w dniu dzisiejszym. Opublikowane rano optymistyczne dane z Francji i Niemiec to pierwszy krok do takiego odbicia. Potrzebne są jednak kolejne impulsy, że ceny złota, srebra, miedzi, ropy, czy też notowania euro i walut krajów wschodzących mogły kontynuować odbicie.

[srodtytul]Francja i Niemcy[/srodtytul]

Pierwsze trzy miesiące tego roku były doskonałe dla francuskiej i niemieckiej gospodarki, potwierdzając powszechną opinię, że o ile kraje peryferyjne Strefy Euro mają ogromne problemy, to największe gospodarki przeżywają okres prosperity.

W I kwartale francuska gospodarka zanotowała wzrost PKB na poziomie 1% K/K. To najlepszy wynik od prawie 5 lat. Opublikowane w piątek rano dane pozytywnie zaskoczyły. Rynkowy konsensusu zakładał wzrost o 0,6% K/K. Bank Francji prognozował, że będzie to 0,7% K/K.

Jeszcze mocniej zaskoczyła niemiecka gospodarka. W I kwartale zanotowała ona wzrost na poziomie 1,5% K/K (po uwzględnieniu czynników sezonowych). Rynek oczekiwał, że będzie to 0,9% K/K, po tym jak w ostatnim kwartale 2010 roku PKB wzrósł o 0,4% K/K. W relacji rocznej dynamika niemieckiego PKB, bez uwzględnienia czynników sezonowych, wyniosła aż 5,2%, wobec prognozowanych 4,2% R/R. Rok wcześniej było to 3,8% R/R.

[srodtytul]Eurodolar próbuje odbijać[/srodtytul]

Optymistyczne dane z Francji i Niemiec, budujące oczekiwania za równie pozytywne odczyty PKB dla innych europejskich gospodarek, wzmocniły dziś rano euro w relacji do dolara. Para ta wyznaczyła dzienne maksimum na 1,4271 dolara. Kontynuacja wzrostów, do czego mogłaby zachęcać chociażby wczorajsza popytowa świeca na wykresie dziennym EUR/USD, nie będzie jednak prostą sprawą. Na rynku utrzymują się zdecydowanie prodolarowe nastroje, co doskonale obrazuje środowa długa czarna świeca. Perspektywa popołudniowej publikacji kwietniowych danych o inflacji konsumenckiej w USA, która raczej może zaskoczyć wyższym od prognoz odczytem, też nie zachęca do otwierania dużych długich pozycji w euro. Dlatego też, jeżeli nic nieoczekiwanego się nie wydarzy, to test okolice 1,4300-1,4320 dolara może być wszystkim, na co będzie stać w piątek stronę popytową.

[srodtytul]Złoty czeka na dane[/srodtytul]

Wczoraj złoty padł ofiarą ucieczki od ryzyka, co przez większość dnia było dominującą tendencją na rynkach globalnych. W ten sposób zaskakująca środowa podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej zeszła na drugi plan. Kwestia kształtowania się stóp procentowych w Polsce ma szanse jednak wrócić w dniu dzisiejszym. Nieco lepsze nastroje na rynkach finansowych sprawiają, że inwestorzy powinni sobie przypomnieć o decyzji RPP. Dodatkowo istotnym elementem będzie publikacja danych o inflacji CPI w Polsce. W kwietniu oczekiwany jest jej wzrost o 0,5% M/M i 4,4% R/R, po tym jak miesiąc wcześniej ceny skoczyły odpowiednio o 0,9% i 4,3%. Wyższa od prognoz inflacja, a to należy uznać za bardziej prawdopodobny scenariusz, wzmocni wymowę decyzji RPP i ma szanse przełożyć się na aprecjację polskiej waluty.

[srodtytul]Piątkowe kalendarium[/srodtytul]

W piątek, oprócz wspomnianych wstępnych szacunków dynamiki Produktu Krajowego Brutto dla większości państw europejskich, co niewątpliwie będzie wydarzeniem godzin przedpołudniowych, zostaną jeszcze opublikowane kwietniowe dane nt. inflacji CPI w Polsce (prognoza: 4,4% R/R) i USA (prognoza: 3,1% R/R), raport o cenach producentów w Szwajcarii (prognoza: 0,5% M/M) oraz majowa wartość indeksu Uniwersytetu Michigan (prognoza: 69,9 pkt.).

Giełda
Indeksy w Warszawie oddalają się od szczytów hossy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Straty odrobione, niepewność aktualna (Komentarz tygodniowy)
Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków