Dlaczego można przypuszczać, że dotyczy to większości inwestorów? Bo tylko wtedy wydarzenia mogą przybrać tak gwałtowną postać jak ostatnio.
W takim czasie jak teraz oprócz decyzji o tym, w jakie aktywa się angażować, istotne jest zarządzanie kapitałem i pozycjami.
W pierwszym względzie chodzi o to, by dostosować wielkość otwieranych pozycji do zmienności rynku (im wyższa zmienność, tym niższe powinno być zaangażowanie). W drugim – o to, by nie dopuszczać, by pozycja przynosiła wysoką stratę, którą trudno będzie odrobić. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się to, by rynek akcji zostawić na jakiś czas i dać kurzowi opaść, a szukać jeszcze takich rynków, na których zmienność notowań jest mniejsza. Zwłaszcza jeśli na rynkach tych sytuacja jeszcze nie jest jasna i w związku z tym w niedługim czasie jest szansa na pojawienie się wyraźnych trendów. Najlepiej do tego nadają się surowce, coraz ciekawszym pomysłem jest też EUR/USD, na którym wciąż jeszcze nie mamy średnioterminowego rozstrzygnięcia.
W ostatnich dniach znacznie zwiększyła się szansa na to, że w średniej perspektywie to dolar będzie mocniejszą walutą. Na takie oczekiwanie składają się brak zdecydowanej zapowiedzi odnośnie do QE3 w USA i skup obligacji w Europie. W tym względzie złym sygnałem był rozłam wśród członków Komitetu Otwartego Rynku (trzech z nich nie podpisało ostatniego komunikatu z posiedzenia). To może powodować podobną niepewność dotyczącą QE3 jak w wypadku podniesienia limitu zadłużenia w USA. Inwestorzy mogą stracić nadzieję na szybkie wprowadzenie QE3, bo władze monetarne w USA nie będą się w stanie w tej sprawie dogadać. Równocześnie rośnie prawdopodobieństwo obcięcia stóp procentowych w eurolandzie, co również nie sprzyjałoby euro.
Wobec bardzo dużej przewagi surowców nad akcjami w ostatnim czasie te pierwsze jawią się jako bardzo ciekawa klasa aktywów. Słabnące gospodarki i mocniejszy dolar – to mogą być czynniki, dzięki którym na rynkach surowcowych pojawią się bardzo dobre okazje do zarobienia na krótkich pozycjach. Dla rynków akcji nie byłaby to przy tym dobra wiadomość.