Już początek sesji zapowiadał udany dzień w Nowym Jorku. Dobiegające z Europy wieści o porozumieniu na szczycie przywódców Unii Europejskiej w Brukseli dały nadzieje rynkom na rozwiązanie problemu kryzysu zadłużenia w strefie euro. Państwa euro landu chcą utworzyć wraz z krajami spoza strefy euro unię fiskalną. Nowy porządek fiskalny został odrzucony jedynie przez Wielką Brytanię. Polska i inne kraje nienależące do strefy chcą uczestniczyć w pracach nad nową umową międzyrządową. Szwecja, Węgry, Czechy ostateczną decyzję o przystąpieniu do negocjacji uzależniają od zgody parlamentów. Unijny szczyt postanowił dorzucić pieniędzy (200 mld euro) na walkę z kryzysem w strefie euro. Euroland  w połowie 2012 roku uruchomi też nowy fundusz ratunkowy – wart 500 mld euro Europejski Mechanizm Stabilności. Te wszystkie decyzje spodobały się inwestorom po obu stronach oceanu.

Dodatkowym impulsem pro wzrostowym były lepsze dane makro z amerykańskiej gospodarki .  Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w grudniu 67,7 pkt., wobec 64,1 pkt. zanotowanych w listopadzie. To sześciomiesięczny szczyt indeksu. Tymczasem analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 65,8 pkt.

Inwestorzy zwrócili też uwagę na odczyt deficytu handlowego Stanów Zjednoczonych, który pokazał jego spadek w październiku do 43,5 mld dol., z 44,2 mld dol. miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 43,9 mld dol.

W efekcie amerykańskie parkiety zakończyły tydzień solidnymi zwyżkami. Najbardziej rosły akcje spółek energetycznych i banków. Walory banków Goldman Sachs, Citigroup , JPMorgan Chase & Co. i Bank of New York Mellon Corp. rosły blisko 3 proc. W indeksie Dow Jones mocno wzrosły papiery General Electric – o 3,9 proc. O 18 proc wzrosły akcje fir­my Co­oper Cos., pro­du­cen­ta szkieł kon­tak­to­wych, gdyż spół­ka pro­gno­zu­je w ro­ku fi­nan­so­wym 2012 zysk więk­szy, niż spo­dzie­wa­ją się spe­cja­li­ści ryn­ko­wi. Spadły natomiast o ponad 2 proc. akcje DuPont po tym jak spółka ścięła prognozy.

Na finiszu Dow Jones znalazł się 1,55 prc nad kreską, technologiczny Nasdaq wzrósł 1,94 proc., a indeks szerokiego rynku S&P500 zwyżkował 1,69 proc.