Pesymizm za oceanem

Bierna postawa Rezerwy Federalnej i słabsze od oczekiwań dane makro zniechęciły inwestorów do zakupów. Wall Street kończy dzień pod kreską

Aktualizacja: 24.02.2017 01:21 Publikacja: 13.12.2011 22:30

Pesymizm za oceanem

Foto: Bloomberg

Mimo słabszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczony nowojorskie indeksy zaczęły sesję na niewielkich plusach. Jak podał Departament Handlu w komunikacie sprzedaż detaliczna w USA w listopadzie wzrosła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca. Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu sprzedaży detalicznej o 0,6 proc. dane więc nieco rozczarowały. Widać było jednak że rynek czeka na decyzję po posiedzeniu Rezerwy Federalnej i pozostałe informacje w zasadzie przejdą bez większej reakcji. Tak też się stało z minimalnie lepszym od prognoz wskaźnikiem optymizmu IBD/TIPP w amerykańskiej gospodarce. Jak opublikowały Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics wskaźnik wzrósł w grudniu do 42,8 pkt. wobec 40,6 pkt. przed miesiącem i wobec oczekiwań na poziomie 42,3 pkt. Rynek zignorował jednak i te dane i wyczekiwał komunikatu Fedu.

Publikacja decyzji władz monetarnych Stanów Zjednoczonych mocno rozczarowała rynki, a indeksy natychmiast zanurkowały. Utrzymujące się do tego momentu zwyżki natychmiast zamieniły się w solidne jednoprocentowe spadki.

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej, wynosi ona nadal 0 do 0,25 proc.

Fed powtórzył deklarację z poprzednich posiedzeń o zamiarze pozostawienia stóp procentowych na obecnym "wyjątkowo niskim" poziomie przynajmniej do połowy 2013 roku. Stopy na obecnym poziomie są od grudnia 2008 roku.

Włądze monetarne stwierdziły w komunikacie, że nie ma potrzeby sięgania po instrumenty stymulujące ponieważ gospodarka rozwija się w umiarkowanym tempie, mimo pewnych oznak spowolnienia w gospodarce światowej.

Taka bierność Fedu nie spodobałą się inwestorom, którzy kontynuowali wyprzedaż już do końca sesji choć na mecie spadki nieco wyhamowały. Na finiszu Dow Jones stracił 0,55 proc., Nasdaq znalazł się 1,26 proc. pod kreską, a S&P500 zniżkował 0,87 proc.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC